Rg: Vass Dóra 14. Thiais-ben, az oroszoknál valami nagyon nem stimmel

2016.03.27. 18:02
Vass Dóra a szezonban először került 69 pont fölé összetettben (Fotó: AFP)
Vass Dóra összetettben a 14. helyen végzett a ritmikus gimnasztika Grand Prix-sorozat franciaországi, thiais-i állomásán, szezonbeli legjobb összetett pontszámát elérve. Az összetett versenyt az orosz Margarita Mamun nyerte meg a szintén orosz Alekszandra Szoldatova és a fehérorosz Melityina Sztanjuta előtt, a szerenkénti döntőkben Mamun és Szoldatova igazságosan elosztotta az aranyérmeket.

A tradicionális rg-versenyek között is az egyik legnagyobb presztízsű a thiais-i – a franciaországi GP-verseny 30. „születésnapja” volt a 2016-os, így a szervezők a sportág közelmúltjának több nagy alakját (így az ötszörös világbajnok ukrán Anna Besszonovát, vagy a legtöbb – négy – olimpián részt vett ritmikus gimnasztikázót, az rg egyik kultuszfigurájának számító spanyol Almudena Cidet) is meghívták a versenyre.

A díszvendégek egy elég sok rontással megspékelt összetett döntőt láthattak, főleg a közvetlen elit tagjai bizonytalankodtak – így az orosz Margarita Mamun úgy is megnyerte az aranyat, hogy a szalaggal meggyűlt a baja, mivel riválisai szintén ugyanebben a cipőben jártak. Az ukrán Hanna Rizatdinova dobogós helyezése a rosszul sikerült (és alacsony pontszámmal „honorált”) karikagyakorlaton, a szezon eddigi összetett világkupa-versenyeit megnyerő orosz Alekszandra Szoldatova aranyérme a rontott buzogánygyakorlaton ment el. A szerenkénti döntőkben is volt hiba rendesen, Mamun és Szoldatova „elosztotta” az aranyérmeket, így előbbi lett a hétvége legeredményesebbje.

Margarita Mamun a Queen „We Will Rock You”-jára bemutatott, győztes buzogánygyakorlata végén (Fotó: AFP)

Az áprilisi, riói előolimpiai tesztversenyre készülő tornászok külön kis versenyt folytatnak mindenhol. Vass Dóra a 14. helyet szerezte meg a 29 fős mezőnyben három 17 pont fölötti gyakorlattal, és ez már csak azért is értékes, mert a pótkvalifikációs riválisok közül csak az osztrák Nicol Ruprecht és az üzbég Anastasiya Serdyukova került elé, a többi, Thiais-ben is induló vetélytársat (a német Jana Berezko-Marggrandert, a cseh Monika Míckovát, a kanadai Patricia Bezzoubenkót és a mexikói Karla Díaz Arnalt) megelőzte a magyar tornásznő. Sőt, két top 15-ös tornászt – a spanyol Carolina Rodríguezt és a görög Varvara Filiut – is, a 69.034-es összetett pontszám a magyar versenyző szezonbeli legjobbja.

A kéziszercsapatok versenyében az oroszok az összetettet még megnyerték, ám a szerenkénti döntőkre teljesen szétestek, és óriási hibákkal borzolták az edzői stáb idegeit – elképzelhető, hogy most már összeállítási változtatások jönnek, mert valami nagyon nem stimmel eddig a világ első számú csapatával. Az egyik szerenkénti döntőt Izrael, a másikat Fehéroroszország nyerte meg – az oroszoknak még a dobogóra sem volt esélyük, sőt, a második fináléban utolsók lettek.

Ezt arrafelé nem szokták tolerálni…

RITMIKUS GIMNASZTIKA
GP-VERSENY, THIAIS
Egyéni összetett. 1. Margarita Mamun (Oroszország)
75.066, 2. Alekszandra Szoldatova (Oroszország) 74.867, 3. Melityina Sztanjuta (Fehéroroszország) 73.917, 4. Hanna Rizatdinova (Ukrajna) 72.533, 5. Arina Averina (Oroszország) 72.533, 6. Kacjarina Halkina (Fehéroroszország) 71.650, …14. Vass Dóra (Magyarország) 69.034.
Szerenkénti döntők. Karika. 1. Mamun 19.017, 2. Szoldatova 18.700, 3. Sztanjuta 18.267. Labda. 1. Szoldatova 18.900, 2. Mamun 18.633, 3. Sztanjuta 18.567. Buzogány: 1. Mamun 18.767, 2. Rizatdinova 18.650, 3. Sztanjuta 18.483. Szalag: 1. Szoldatova 18.717, 2. Sztanjuta 18.467, 3. Rizatdinova 18.417
Együttes kéziszercsapat, összetett. 1. Oroszország 36.000, 2. Fehéroroszország 35.750, 3. Spanyolország 34.900.
Szerenkénti döntők. 5 szalag. 1. Izrael 17.900, 2. Fehéroroszország 17.800, 3. Ukrajna 17.250. 3 pár buzogány + 2 karika. 1. Fehéroroszország 17.900, 2. Spanyolország 17.850, 3. Ukrajna 17.800.