Darts: Wright a világbajnokság után újabb rangos tornát nyert

M. D.M. D.
2020.02.03. 10:12
Peter Wright nyerte meg a PDC-szezon első rangos versenyét (Fotó: PDC)
Peter Wright sikerével zárult a profi dartsosok világbajnokság utáni első rangos versenye, az angliai Milton Keynesben a mögöttünk hagyott hétvégén rendezett Masters. A vb-címvédő skót a vasárnap esti fináléban a hazai közönség előtt szereplő Michael Smith verte meg döntő legben, 11–10-re.

A versenyen a világranglista első tizenhat helyezettje vehetett részt. A küzdelmek egyenes kieséses rendszerben zajlottak. Az első fordulóban és a negyeddöntőben tíz, a vasárnap esti elődöntőben és a döntőben tizenegy nyert játékig tartottak a mérkőzések.

A Masters ötszörös címvédője, a világranglista-éllovas Michael van Gerwen rögtön az első játéknapon kiesett, a 16. kiemelt Jonny Clayton verte meg 10–6-ra. A holland kiválóság 2014 óta először kapott ki a szezon első rangos tornáján – akkor Mervyn King győzte le az elődöntőben –, apró vigaszt jelenthet számára, hogy ő dobta a viadal legmagasabb kiszállóját (164).

Van Gerwen után a 2018-as világbajnok Rob Cross is búcsúzott, esetében nem is a kiesés ténye a legnagyobb meglepetés, hanem hogy mindössze 83.81-es körátlagot tudott felmutatni Adrian Lewis ellen (5–10). Peter Wright 103.55-ös, Michael Smith 101.85-ös átlaggal abszolválta az első fordulót.

A negyeddöntőben Smith fordulatos meccsen, 4–5-ről felállva győzte le 10–6-ra Lewist, míg Wright 10–0-val elsöpörte a nagyon gyenge teljesítményt nyújtó (78.94) Dave Chisnallt, aki mindössze ötször dobhatott kiszállóra a teljes mérkőzésen. Hasonlóan (és váratlanul) sima győzelmet aratott Gary Anderson is Gerwyn Price felett, a kétszeres világbajnok skót úgy verte meg 102.39-es átlaggal a walesit, hogy az összes kezdését elvette (10–2).

Az elődöntőben Wrightot Anderson sem tudta megállítani (11–7), Smith pedig az élete első Masters-versenyén szereplő Nathan Aspinallt verte meg nagy csatában (11–10).

A fináléban Wright első pályáról elveszített a nyitó leget, ám utána 4–1-re fordított, és onnantól magabiztosan haladt a végső győzelem felé. 8–5 után azonban Smith egyenlített (8–8), és 9–10-nél egy tizenegy nyilas leggel kiharcolta a döntő játékot. Abban az angol három kör alatt lement 98 pontra – miközben a skót még 287 ponton állt –, az ötödik körben dobhatott is 40 pontra a győzelemért, ám mindhárom meccsnyilát elhibázta, Wright pedig köszönte szépen a lehetőséget, és 171-es kerekítés után D8-cal, a harmadik nyilával befejezte a meccset.

A DÖNTŐ ÖSSZEFOGLALÓJA

Wright először nyerte meg az év eleji Masterst, amiért 60 ezer fontot (több mint 24 millió forintot) kap.

A PDC következő kiemelt versenyére, a mineheadi UK Openre március 6–8. között kerül sor, erre „az Alexandra Palace királynője”, Fallon Sherrock is kvalifikálta magát a hétvégén, de addig még öt fordulót lejátszanak a 2020-as Premier League-sorozatban is – az elsőt e hét csütörtökön (február 6.), amikor többek között Van Gerwen–Wright és Price–Cross meccseket rendeznek Aberdeenben.

1. FORDULÓ
Michael van Gerwen (holland, 1.) (94.24)–Jonny Clayton (walesi, 16.) (93.75) 6–10