Darts-vb: Van Gerwen tarolt, James Wade kiesett

2019.12.22. 23:37
James Wade számára is véget ért a világbajnokság (Fotó: PDC)
Rob Cross, Michael Smith és Mensur Suljovic után újabb nagyágyúnak ért véget nagyon hamar a londoni PDC-dartsvilágbajnokság: a nyolcadik kiemelt, háromszoros elődöntős James Wade 4:2-re kikapott a BDO korábbi világbajnokától, Steve Beatontől a harmadik fordulóban vasárnap este. A játéknap záró mérkőzésén Michael van Gerwen 4:0-ra megverte Ricky Evanst.

James Wade és Steve Beaton eddig 23-szor játszott egymással, Wade 20-szor nyert és kettejük világbajnoki örökmérlegét tekintve is vezetett 3–0-ra, vasárnap este azonban a legfontosabb pillanatokban Beaton koncentrált jobban, így meglepetésre kiejtette háromszoros elődöntős honfitársát.

A BDO 1996-os világbajnoka 2:0-s szett- és 2–2-es legállásnál dobhatott a háromjátszmás előnyért, ám nem tudott kiszállni D20-ról, így Wade szépített (2:1). A 19. PDC-vb-jén szereplő Beaton azonban nem tört meg az elszalasztott lehetőségtől, a negyedik szettet ismét megnyerte (3:1), majd miután simán elveszítette az ötödiket, a hatodikban megint megtréfálta Wade-et (4:2).

A hazájában igen népszerű Beaton tizenöt év után jutott be ismét a legjobb 16 közé a világbajnokságon.

A címvédő Michael van Gerwen a még nála is gyorsabban dobó Ricky Evansszel találkozott a harmadik fordulóban, a 29 éves angol versenyző nem is nyújtott rossz teljesítményt (95.81-es körátlag), de így sem tudott szettet nyerni a világelső ellen. A holland klasszis az első játszmát 3–2-re, a másodikat 107 feletti átlaggal 3–1-re nyerte meg. A harmadikban Evansnek összesen négy nyila, D10-re teljes köre volt a szépítéshez, de nem élt a lehetőséggel, amit Van Gerwen megbüntetett. A géppuskakezű angol a negyedik játszmában is eljutott szettnyílig, ám a 142-es kiszálló-kísérleténél rontott dupla 11-en, nem úgy Van Gerwen, aki kidobta a 118-at.

A holland tíz 180-as körrel és 96.12-es körátlaggal zárt, utóbbinál tud jobbat. A meccs után a Sky Sportsnak elárulta, miért nem ment neki igazán jól a játék.

„Az operatőrök sokat mozgolódtak, emiatt kicsit ideges voltam. Sokkal jobb teljesítményre is képes lettem volna, de a koncentrációm nem volt százszázalékos” – mondta Van Gerwen, aki a következő fordulóban Stephen Buntinggal csap össze.

A délutáni program legizgalmasabb mérkőzésén a legutóbbi vb-n elődöntős Nathan Aspinall döntő játszmában múlta felül Krzysztof Ratajskit, pedig már 3:1-re is vezetett ellene.

Kiegyenlített csatának ígérkezett, de nagyon egyoldalú meccset hozott a 16. és a 17. kiemelt, Jonny Clayton és – a fentebb már említett – Stephen Bunting mérkőzése, a BDO 2014-es világbajnoka 4:0-ra lemosta walesi riválisát.

Még mindig talpon a PDC-vb-k történetének első litván játékosa, Darius Labanauskas, aki a tavalyi világbajnokságon Raymond van Barneveld legyőzésének is köszönhetően a harmadik körig jutott, idén pedig Matthw Edgar, Ian White (9. kiemelt) és Max Hopp (24.) kiejtésével már a legjobb 16 között jár. A 43 éves litván játékos 3:2, 2–1-nél elhibázott négy meccsnyilat, de miután 2–2-nél Hopp nem tudta kiharcolni a döntő szettet, Labanauskas az ötödik mérkőzésnyilával befejezte a találkozót.

Időrendi sorrendben ötödikként Kim Huybrechts jutott be a nyolcaddöntőbe, a 31. kiemelt Danny Noppert felett aratott 4:2-es sikere alkalmával az utolsó leget 150-es kiszállóval nyerte meg. A PDC világrangllistáján jelenleg „csak” 41. helyen álló belga játékos 58.33 százalékos hatékonysággal értékesítette a kiszállóit, ami a harmadik forduló eddigi legjobb teljesítménye.