Franchitti mesterhármasa az Indy 500-on

H. T.H. T.
2012.05.28. 13:55
Szato karnyújtásnyira került a győzelemtől az Indy 500-on, de az utolsó körben megpördült, és csak a 17. lett (Fotók: Reuters)
A Nemzeti Sport Online, folytatva a múlt évben elkezdett hagyományt, hétről hétre beszámol a nemzetközi autós és motoros viadalok eseményeiről – mai összeállításunkban az IndyCar (azon belül is az Indy 500), a NASCAR Sprint-kupa, a GP2-es széria, a Renault-világsorozat, a Formula–2-es vb és a salakmotoros-világbajnokság versenyeiről tudósítunk.

INDYCAR

Mint vasárnap este hírt adtunk róla, az IndyCar-bajnoki címvédő Dario Franchitti nyerte meg az Indianapolis 500-at. A skót pilóta 2007 és 2010 után harmadik alkalommal diadalmaskodott a 33 indulót felvonultató klasszikus viadalon, amelyen ezúttal Scott Dixon és Tony Kanaan követte a célban.

A befutó a szokásos izgalmakat hozta: a korábbi F1-es Szato Takuma, aki az élen is állt a versenyen, az utolsó kör elején Franchittit támadva megpördült, és falnak csapta magát (végül tizenhetedikként rangsorolták), majd Franchittit Dixon és Kanaan is kis híján utolérte a leintésnél. Egy éve azt írtuk, Amerika nem az amerikaiaké, nos, most sem alakult másképp: a legjobb hazai versenyző, Charlie Kimball a nyolcadik helyen futott célba.

Conway repülése szerencsés véget ért

A bajnoki sorozatban továbbra is élen álló Will Power a csalódást keltő 28. helyen zárt, miután a 80. körben csúnyán, ám szerencsésen ütközött Mike Conwayjel. Marco Andretti, az Andretti dinasztia tagja is korábban fejezte be a versenyt, ő falnak csapódott a hajrában. Az Andretti família – Mario, Michael és Marco révén – több mint 40 éve próbálkozik bevenni Indianapolist, hiába. Negyvenhét rajtjuk során az Andrettik egyszer sem tudtak győzni, ellenben 29-szer nem fejezték be a híres-neves viadalt!

A további egykori Formula–1-esek közül a brazil Rubens Barrichello a 11., a francia Sébastien Bourdais a 20. helyen végzett, a szintén francia, 48 éves veterán, Jean Alesi (aki minden idők legidősebb újonca lett az Indy 500-on) tíz kör után a verseny feladására kényszerült. Pontosabban: Alesit – a másik lotusossal, Simona de Silvestróval egyetemben – fekete zászlóval leparancsolták az aszfaltról, mert túlságosan lassú volt. „Remélem, jövőre újra itt lehetek, méghozzá sokkal jobb autóval!″ – mondta kissé csalódottan Alesi.

POWER ÉS CONWAY CSÚNYA, DE SZERENCSÉS KARAMBOLJA
INDYCAR
Indianapolis 500, az IndyCar-sorozat 5. állomása, Indianapolis (200 kör)
1. Dario Franchitti (brit, Ganassi-Honda) 2:58:51.2532 óra
2. Scott Dixon (új-zélandi, Ganassi-Honda) 0.0295 mp hátrány
3. Tony Kanaan (brazil, KV Racing-Chevrolet) 0.0677 mp h.
4. Oriol Servia (spanyol, Panther/Dreyer & Reinbold-Chevrolet) 2.9166 mp h.
5. Ryan Briscoe (ausztrál, Penske-Chevrolet) 3.6721 mp h.
6. James Hinchcliffe (kanadai, Andretti-Chevrolet) 4.0962 mp h.
Az élcsoport: 1. Will Power (ausztrál, Penske-Chevrolet) 200 pont, 2. Hélio Castroneves (brazil, Penske-Chevrolet) és James Hinchcliffe 164-164

NASCAR

Hiába maradt a Sprint-kupa mezőnye Concordban, az All Star-versenygyőztes Jimmie Johnson nem tudta megismételni egy héttel korábbi teljesítményét. Az ezúttal csupán 11. Johnson helyett Kasey Kahne nyert – jelentős fölénnyel, több mint négy másodpercet verve Denny Hamlinre.

A karrierje 13. győzelmét arató Kahne csaknem száz kört vezetett a 400-ból, a nála kétszer többet (204) élen töltő Greg Biffle negyedikként haladt át a célvonalon. Biffle a pontversenyben kicsit meglógott a most csak tizedik Matt Kensethtől, előnye tíz egység.

NASCAR SPRINT-KUPA
Coca-Cola 600, a NASCAR-széria 12. versenye, Concord (400 kör)
1. Kasey Kahne (Chevrolet) 3:51:18.295 óra
2. Denny Hamlin (Toyota) 4.295 mp hátrány
3. Kyle Busch (Toyota) azonos körben
4. Greg Biffle (Ford) azonos körben
5. Brad Keselowski (Dodge) azonos körben
6. Dale Earnhardt Jr. (Chevrolet) azonos körben
Az élcsoport: 1. Greg Biffle 453 pont, 2. Matt Kenseth (Ford) 443, 3. Denny Hamlin 437

GP2

Két egykori Formula–1-es pilóta fia nyerte meg a GP2-es sorozat monte-carlói futamait a hétvégén. Pénteken Johnny Cecotto ugyanilyen nevű fia diadalmaskodott, szombaton pedig Jonathan Palmeré, Jolyon. Mindkét versenyző első győzelmét aratta a géposztályban. A második futam különösen látványosra sikeredett: a rajt után 10 autó keveredett karambolba, és ment totálkárosra. Az összetettben továbbra is Davide Valsecchi vezet Luiz Razia előtt.

GP2
A sorozat 9. futama, Monte-Carlo (42 kör)
1. Johnny Cecotto Jr. (venezuelai, Barwa Addax Team) 59:42.521 perc
2. Marcus Ericsson (svéd, iSport International) 0.564 mp hátrány
3. Giedo van der Garde (holland, Caterham Racing) 5.040 mp h.
4. Davide Valsecchi (olasz, DAMS) 16.347 mp h.
5. Max Chilton (brit, Carlin) 17.378 mp h.
6. Jolyon Palmer (brit, iSport International) 21.883 mp h.
A sorozat 10. futama, Monte-Carlo (30 kör)
1. Jolyon Palmer (brit, iSport International) 45:41.227 perc
2. Max Chilton (brit, Carlin) 1.083 mp hátrány
3. Giedo van der Garde (holland, Caterham Racing) 4.426 mp h.
4. Marcus Ericsson (svéd, iSport International) 8.133 mp h.
5. Rodolfo González (venezuelai, Caterham Racing) 19.968 mp h.
6. Luiz Razia (brazil, Arden) 23.273 mp h.
Az élcsoport: 1. Davide Valsecchi 141 pont, 2. Luiz Razia 110, 3. Giedo van der Garde 85

RENAULT-VILÁGSOROZAT

A megszokottól eltérően, de a monacói normákhoz igazodva, csupán egy futamra került sor a hétvégén a Renault-világsorozatban. Az „egynapos", vasárnapi száguldást a GP2-es szériából érkező Sam Bird nyerte meg, aki mindjárt élre is tört a pontversenyben.

A World Series by Renault 3. futama, Monte-Carlo (33 kör)
1. Sam Bird (brit, ISR) 46:16.823 perc
2. Jules Bianchi (francia, Tech 1 Racing) 2.689 mp hátrány
3. Alexander Rossi (amerikai, Arden Caterham) 36.611 mp h.
Az élcsoport: 1. Sam Bird 45 pont, 2. Robin Frijns (holland, Fortec Motorsports) 40, 3. Nick Yelloly (brit, Comtec Racing) 31

FORMULA–2

Megtört Luciano Bacheta győzelmi sorozata a Formula–2-es világbajnokságon. A vb harmadik versenyhétvégéjén Mihai Marinescu és Christopher Zanella diadalmaskodott, az eddig százszázalékos britnek be kellett érnie egy második és egy hatodik hellyel. A második futamon második Marinescu a negyedik helyre jött fel összetettben.

FORMULA–2
A Formula–2-es világbajnokság 5. futama, Nürburgring (20 kör)
1. Mihai Marinescu (román) 37:00.053 perc
2. Luciano Bacheta (brit) 3.428 mp hátrány
3. Christopher Zanella (svájci) 5.836 mp h.
A Formula–2-es világbajnokság 6. futama, Nürburgring (19 kör)
1. Christopher Zanella (svájci) 34:52.831 perc
2. Mihai Marinescu (román) 3.092 mp hátrány
3. Mathéo Tuscher (svájci) 11.856 mp h.
Az élcsoport: 1. Luciano Bacheta 126 pont, 2. Christopher Zanella 82, 3. Mathéo Tuscher 79

SALAKMOTOROS-VB

Hazai versenyző, Fredrik Lindgren lett az első az egyéni salakmotoros-világbajnokság negyedik versenyén Göteborgban. Ezzel együtt nem ő szerezte a legtöbb pontot, hanem a döntőben harmadik Chris Holder, aki 17 egységgel gazdagodott. Az összetettbeli éllovas Jason Crump csak a hetedik helyen végzett, így Greg Hancock visszaelőzte a pontversenyben, sőt ott már Nicki Pedersen is megelőzte.