A Bayern München megsemmisítő csapást mért a Barcelonára

2020.08.14. 20:50
Erődemonstráció: a Bayern lehengerlő futballt mutatott be (Fotó: AFP)
A Bayern München 8–2-re legyőzte a Barcelonát a labdarúgó Bajnokok Ligája Lisszabonban zajló nyolcas döntőjének péntek esti negyeddöntőjében, és bejutott a legjobb négy közé, ahol a Manchester City–Lyon csata győztese lesz az ellenfele. Az első tíz perc gyors gólváltását követően a Barca kihagyta helyzeteit, a Bayern a szünetig vágott további hármat, ami pedig a második félidő végjátékában történt, arra nehezen találunk szavakat.

BAJNOKOK LIGÁJA
NEGYEDDÖNTŐ
Barcelona (spanyol)–Bayern München (német) 2–8 (1–4)
Lisszabon, Estádio da Luz, zárt kapuk mögött. Vezette: Skomina (szlovén)
BARCELONA: Ter Stegen – Semedo, Piqué, Lenglet, Alba – S. Roberto (Griezmann, a szünetben), Busquets (Ansu Fati, 70.), F. de Jong, Ar. Vidal – Messi, L. Suárez. Vezetőedző: Quique Setién
BAYERN: Neuer – Kimmich, J. Boateng (Süle, 71.), Alaba, Davies (L. Hernández, 84.) – Goretzka (Tolisso, 84.), Thiago – Gnabry (Coutinho, 70.), T. Müller, Perisic (Coman, 67.) – Lewandowski. Vezetőedző: Hansi Flick
Gólszerző: Alaba (7. – öngól), L. Suárez (57.), ill. T. Müller (4., 31.), Perisic (22.), Gnabry (28.), Kimmich (63.), Lewandowski (82.), Coutinho (85., 89.)

A MÉRKŐZÉS SZÖVEGES TUDÓSÍTÁSÁT IDE KATTINTVA OLVASHATJA EL!

Minap publikált erősorrendünkben a Bayern Münchent és a Barcelonát ama három csapat közé jelöltük, amelyek közül az egyiket a végső győztesnek várjuk (a harmadik a Manchester City) – nos, amit az első tíz perc pezsgésében láttunk, nem kontrázta meg a megérzéseinket.

Az első helyzet Suárez előtt adódott (Neuer kilépve mentett előle), az első gólt viszont a Bayern lőtte a 4. percben: Gnabry és Perisic építette az akciót a bal oldalon, a középre ívelés után Müller és Lewandowski kényszerítőzött tanárian, és előbbi pont úgy találta el nem a legjobban a labdát, hogy az a legjobb helyen, a jobb alsóban kössön ki. 0–1

Ekkor még nem tört meg a Barcelona, de ahhoz, hogy gyorsan megszülessen az egyenlítő gól, kellett egy Bayern-játékos is: a 7. percben a bal oldalon elrobogó Jordi Alba középre passzolásnál Alaba megelőzte Suárezt, de olyan rosszul ért a labdához, hogy az a lábáról Neuer fölött a léc alá hullott. 1–1

EZ TÖRTÉNT 1–1-IG

A katalánok gyors egymásutánban szerezhettek volna további két gólt, csakhogy a 10. percben Suárez lövését Neuer bravúrral védte, a szögletet követően pedig Messi a hosszú oldali kapufát találta el – inkább beadásnak szánt gyakorlatát csak nézte a Bayern-védelem. Nem sokkal később az argentinnak volt még egy próbálkozása, éles szögből leadott lövését Neuer védte.

És akkor, nagyjából a játékrész felénél beindult a Bayern.

A 22. percben Semedo és Sergi Roberto nem kellően átgondolt labdakihozatali kísérletébe belerobbant Gnabry, szöktette a balján száguldó Perisicet, aki éles szögből laposan a hosszú sarokba bombázott. 1–2

A Barca védelmének törékenységére több bizonyítékot is szolgáltatott a Bayern a következő percekben, és nem maradt el az újabb gól sem: a 27. percben hosszasan adogatott a Flick-csapat, majd egy gyors mélységi passz Thiagótól, egy pörgetés Goretzkától, egy kiugrás a Lenglet-ről leforduló Gnabrytól – és máris 1–3.

A katalánokban nem oldódott a sokk, és bár Lewandowski kihagyott egy ziccert, a 31. percben Müller megint könyörtelennek bizonyult – Kimmich jobb oldali beadására érkezett a rövid saroknál, és Lenglet-t megelőzve közvetlen közelről a hálóba lőtt. 1–4

Ha a rendkívül bizonytalan barcelonai védelmen múlik, a szünetig akár újabb német gól, gólok születhettek volna, és bár az eredmény nem változott, a helyzet így is súlyos volt katalán szemszögből, merthogy:

Egy kis stat: most először kapott 4 gólt a Barcelona egy BL-meccs első félidejében.

A fordulás után Lewandowski gólját lesállás miatt (jogosan) nem adta meg Skomina játékvezető, így amikor egy elegáns lövőcsel után Suárez szép gólt lőtt, felcsillant a remény a Barcelona előtt. 2–4

Lehet, hogy mégis sikerül a csodaszámba menő talpra állás? Néhány perc után alighanem a Barca-hívek is belátták, hogy bizakodásukat érzéki csalódás ihlette. Az immár Griezmann-nal is kiegészülő támadósornak nem volt elég tölténye, nem akadt vezér, aki levezényelte volna a vészhelyzetben szükségessé váló B-tervet (volt egyáltalán?), a védelem ingatagságáról pedig már írtunk – de ha elfelejtettük volna, jött az újabb bizonyítási eljárás: a 63. percben az oldalvonal közeléből szinte a kapufáig balettozó Davies kihagyhatatlan helyzetbe hozta Kimmichet. 2–5

És még csak nem is ez volt a kegyelemdöfés ezen a 20 perc után igen egyoldalúvá váló BL-rangadón: a végjátékban – videózás után – összejött a Bayern-meccseken elmaradhatatlan Lewandowski-gól (2–6), az utolsó negyedórára becserélt Philippe Coutinhónak pedig alkalma nyílt arra, hogy kétszer is mattolja korábbi csapata addigra már csak tántorgó védelmét. 2–8

LEWANDOWSKI (6–2)

COUTINHO (7–2)

COUTINHO (8–2)

A megelőző négy, kieséses rendszerben lebonyolított Barcelona–Bayern párharc továbbjutója mindig elhódította az adott kupasorozat trófeáját (egyszer az UEFA-kupát, háromszor a BL-t). A bajoroktól pénteken látottak azt sugallják, hogy a „törvény” könnyedén hatályban maradhat – bár törvényszegésre kész csapatokból nincs hiány: elsőként a szombati Manchester City–Lyon párharc győztese következik jövő szerdán.