A klub 30. bajnoki címét ünneplő ferencvárosi labdarúgók (Fotó: Török Attila)

 

A BAJNOKOK LIGÁJA 2019–2020-AS IDÉNYÉNEK RÉSZTVEVŐI

ELŐSELEJTEZŐ (4 csapat)
KIEMELT: FC Santa Coloma (andorrai), Lincoln Red Imps (gibraltári)
NEM KIEMELT: Tre Penne (San Marinó-i), Feronikeli (koszovói)

1. FORDULÓ (32 csapat)

Az UEFA a csapatok elmúlt öt évben nyújtott nemzetközi szereplésén túl regionális szempontokat is figyelembe vesz, ez alapján – megkönnyítendő a procedúrát – három sorsolási csoportot alakított ki. Íme:

1. CSOPORT
KIEMELTEK
: Asztana FK (kazahsztáni), Ludogorec (bolgár), Crvena zvezda (szerb), Shkëndija (északmacedón), AIK (svéd)
NEM KIEMELTEK: Suduva Marijampole (litván), CFR Cluj (román), Ferencváros (magyar), Nomme Kalju (észt), Ararat-Armenia (örmény)

2. CSOPORT
KIEMELTEK
: Celtic (skót), Qarabag (azeri), Sheriff Tiraspol (moldovai), F91 Dudelange (luxemburgi), Slovan Bratislava (szlovák)
NEM KIEMELTEK: FK Sarajevo (bosnyák), Valletta FC (máltai), Szutjeszka (montenegrói), Partizani Tirana (albán), Szaburtalo Tbiliszi (grúz)

3. CSOPORT
KIEMELTEK
: BATE (fehérorosz), Maribor (szlovén), Rosenborg (norvég), HJK (finn), Dundalk (ír), The New Saints (walesi)
NEM KIEMELTEK: Piast Gliwice (lengyel), Valur Reykjavík (izlandi), Linfield (északír), HB Tórshavn (feröeri), Riga FC (lett) és az előselejtező egyetlen továbbjutója

Megjegyzés
• Az UEFA klubranglistáján az elmúlt öt év európai kupaeredményei alapján holtversenyben a 288. helyen álló Ferencváros 3.500 pontja nem elegendő a kiemeléshez – vagyis kicsúszik a papíron könnyebb ellenfelet kapó kiemeltek közül.

2. FORDULÓ (24 csapat)
Bajnoki ág (20)
KIEMELT: FC Köbenhavn (dán), Dinamo Zagreb (horvát), APOEL (ciprusi)
NEM KIEMELT: Maccabi Tel-Aviv (izraeli)
AZ ELŐZŐ KÖRBŐL CSATLAKOZIK: 16 továbbjutó
Nem bajnoki ág (4)
KIEMELT: FC Basel
(svájci), Olympiakosz Pireusz (görög)
NEM KIEMELT: PSV
(holland), Viktoria Plzen (cseh)

3. FORDULÓ (20 csapat)
Bajnoki ág (12)
KIEMELT: Ajax (holland)
NEM KIEMELT: PAOK Szaloniki
(görög)
AZ ELŐZŐ KÖRBŐL CSATLAKOZIK: 10 továbbjutó
Nem bajnoki ág (8)
KIEMELT:
Porto (portugál), Dinamo Kijev (ukrán)
NEM KIEMELT: FC Bruges
(belga), FK Krasznodar (orosz), Istanbul Basaksehir (török), LASK (osztrák)
AZ ELŐZŐ KÖRBŐL CSATLAKOZIK: 2 továbbjutó

PLAYOFF (12 csapat)
Bajnoki ág (8)

NEM KIEMELT:
Young Boys (svájci), Slavia Praha (cseh)
AZ ELŐZŐ KÖRBŐL CSATLAKOZIK:
6 továbbjutó
Nem bajnoki ág (4)
AZ ELŐZŐ KÖR 4 TOVÁBBJUTÓJA

A CSOPORTKÖR CSAPATAI (32)
A Bajnokok Ligája és az Európa-liga idei győztese saját bajnokságából kivívta a szereplés lehetőségét, kvótájuk az európai bajnokságok erősorrendje szerint szállt át más országok csapataira.

Európa 10 legerősebb bajnokságának aranyérmese (10): Barcelona (spanyol), Manchester City (angol), Bayern München (német), Juventus (olasz), Paris Saint-Germain (francia), Zenit (orosz), Benfica (portugál), Sahtar (ukrán), Genk (belga), Galatasaray (török)
Európa 6 legerősebb bajnokságának ezüstérmese (6): Atlético Madrid
(spanyol), Liverpool (angol), Dortmund (német), Napoli (olasz), Lille (francia), Lokomotiv Moszkva (orosz)
Európa 4 legerősebb bajnokságának bronzérmese (4): Real Madrid (spanyol), Chelsea (angol), RB Leipzig (német), Atalanta (olasz)
Európa 4 legerősebb bajnokságának 4. helyezettje (4): Valencia (spanyol), Tottenham (angol), Leverkusen (német), Internazionale (olasz)
A BL 2019-es győztesének fenntartott kvóta megöröklése nyomán (1): Salzburg (osztrák, 1.)
Az El 2019-es győztesének fenntartott kvóta megöröklése nyomán (1): Lyon (francia, 3.)
A PLAYOFFBÓL CSATLAKOZIK (6): 4 továbbjutó a bajnoki ágról, 2 továbbjutó a nem bajnoki ágról.

Megjegyzések
A versenykiírás szerint 11 bajnok jutott fel automatikusan a 32-es táblára, a többi 43 pedig azért a mindössze négy helyért verseng, amely a selejtezőben induló bajnoki aranyérmesek számára garantáltan elérhető.
A Bajnokok Ligájában egy országot legfeljebb öt csapat képviselhet, így ha egy alapesetben négycsapatos ország két klubja nyeri meg az előző kiírást, s odahaza egyikük sem szerez automatikus részvételi jogot a BL-re, akkor az adott ország bajnokságának negyedik helyezettje csak az Európa-ligában indulhat.

A fenti csapatnévsor még nem hivatalos, a kiemelési kritériumok azonban ismertek. Forrásként használtuk a témában szakértő Bert Kassies listáját.

A BAJNOKOK LIGÁJA SELEJTEZŐJÉNEK KULCSDÁTUMAI
  Sorsolás 1. mérkőzés 2. mérkőzés
Előselejtező Június 11. Június 25. Június 28.
1. forduló Június 18. Július 9–10. Július 16–17.
2. forduló Június 18. Július 23–24. Július 30–31.
3. forduló Július 22. Augusztus 6–7. Augusztus 13.
Playoff Augusztus 5. Augusztus 20–21. Augusztus 27–28.
A csoportkör sorolása augusztus 29-én, első fordulója szeptember 17-én és 18-án lesz.