Gyémánt Liga: szétzúzta az eddigi világcsúcsot a kenyai futó

2018.07.20. 21:16
Beatrice Chepkoech és a történelmi eredmény (Fotó: AFP)
Elképesztő világcsúcsot ért el Beatrice Chepkoech a péntek esti monacói Gyémánt Liga-versenyen: a kenyai futó 8:44.32 perc alatt ért célba a női 3000 méteres akadályfutásban, több mint nyolc másodpercet javítva az eddigi rekordon.

A versenyszámot több mint 16 másodperces előnnyel megnyerő kenyai futó – a 2016-os riói olimpiai játékok és a tavalyi londoni világbajnokság negyedik helyezettje – az első kilométert 2:55.23 perc alatt futotta le, a 2000-es részideje 5:49.81 volt.

A világrekordot 2016 óta a bahreini Ruth Jebet tartotta (8:52.78), míg a világ idei legjobbja 8:59.36 perc volt mostanáig – ez már Chepkoech eredménye Párizsból.

A vb-ezüstérmes Courtney Frerichs észak-amerikai rekorddal (9:00.85) lett második.

Szenzációs időeredményt hozott a női 400 méter is, amelyben a bahamai Shaunae Miller-Uibo a világ idei legjobbjával (48.97) diadalmaskodott. Rio de Janeiro 24 éves olimpiai bajnokának egyéni csúcsa eddig 49.44 volt, ezen javított most közel öt tizedet. Eredménye minden idők tizedik leggyorsabb futása az egykörös távon, legutóbb 2009-ben az amerikai Sanya Richards-Ross ért el 49 másodpercen belüli időt.

A férfiaknál a világ idei legjobbjával, egyéni csúccsal győzött 1500 méteren a kenyai Timothy Cheruiyot (3:28.41). A 200 méteres versenyben ugyancsak az idei legjobb időeredményt érte el az amerikai Noah Lyles, s így tett a marokkói Szufian el-Bakkali is 3000 méteres akadályfutásban, míg magasugrásban Danyil Liszenko 240 centis egyéni rekordot ugrott.

Baji Balázs is részt vett a monte-carlói viadalon: a magyar atléta 13.38 másodperces eredménnyel hatodik lett 110 méteres gátfutásban, az orosz Szergej Subenkov 13.07-tel nyert.