Gyémánt Liga: Márton Anita ezüstérmes a zürichi döntőben

MTI MTIMTI MTI
2017.08.24. 22:54
Márton Anita 18.54-es dobással szerzett ezüstérmet Zürichben (Fotó: AFP)
A súlylökő Márton Anita ezüstérmet szerzett csütörtökön a Gyémánt Liga-sorozat zürichi döntőjében, amelyben győzelemmel búcsúzott az atlétikai pályaversenyektől Mo Farah, aki 5000 méteren nyert.

A nyirkos, vizes pályán megrendezett viadalon az olimpiai bronz- és vb-ezüstérmes Márton Anita – akinek egyéni rekordja 19.87, az idei legjobbja 19.63, a londoni vb-n pedig 19.49-cel lett második a 19.94-gyel győztes Kung Li-csiao mögött – ezúttal 18.26 méterrel kezdett, ennél jobbat csak a londoni aranyérmes Kung tudott (18.81). A folytatásban viszont a kínai egyre inkább bemelegedett, sorozatról sorozatra javított, így ellépett riválisaitól.

Köztük a stagnáló Mártontól, akit közben egyetlen igazán jó kísérletével, legjobb idei eredményével Julija Leancjuk is megelőzött. A kiegyensúlyozottan teljesítő magyar az ötödik sorozatban 18.54-gyel előzte vissza a fehéroroszt. Még időben, ugyanis a záró körben érvénytelen volt Márton kísérlete.

A londoni olimpián ezüstérmes Kung hat kísérletéből ötször tudott 19 méter fölé menni, ez rajta kívül senki másnak nem sikerült. A kínai bármelyik kísérletével megnyerte volna a versenyt.

A londoni és a riói olimpián 5000 és 10 000 méteren is aranyérmes Mo Farah 13:06.05 perces eredménnyel elsőként ért célba a sorozat fináléjában 5000 méteren. A brit futó a jövőben maratoni versenyeken indul majd.

A férfiaknál 100 méteren szintén brit győzelem született, a távot 9.97 másodperc alatt teljesítő Chijindu Ujah azonban csak célfotóval bizonyult jobbnak az elefántcsontparti Ben Youssef Meiténél. Mindkét versenyző az idei legjobbját futotta.

A svájci városban a tizenhat versenyszám döntőjét a nemzetközi szövetség tájékoztatása szerint tizennégy olimpiai és tizenhét világbajnoki címvédő részvételével rendezték meg. A sorozat fennmaradó tizenhat fináléjára szeptember elsején, Brüsszelben kerül sor.

A döntőbe jutott versenyzők az eddig szerzett pontjaikat elveszítették, így a fináléban kialakult sorrend jelenti a Gyémánt Liga-sorozat végeredményét. A győztesek 50 ezer dollárt kapnak, a helyezettek közül a második 20 ezer, a harmadik 10 ezer, a negyedik 6 ezer, az ötödik 5 ezer, a hatodik 4 ezer, a hetedik 3 ezer, a nyolcadik pedig 2 ezer dollárral gazdagodik. Versenyszámonként 100 ezer dollár kerül szétosztásra, a két döntőben összesen 3.2 millió.