Atlétikai vb: fantasztikus döntő 200-on, Schippers nyert

MTI MTIMTI MTI
2015.08.28. 16:22
Dafne Schippers és a 200 méter megnyeréséhez szükséges remek időeredmény (Fotó: Action Images)
A holland Dafne Schippers parádés futással megnyerte a női 200 métert, s 21.63 másodperces eredményével megdöntötte a keletnémet Marita Koch 36 éves Európa-csúcsát a pekingi atlétikai világbajnokság pénteki versenynapján.

Az eredetileg többpróbázó Dafne Schippers a 100-as finálét a második helyen zárta 10.81 másodperces nagyszerű eredménnyel. A hétfői futása egyértelműen a 200 első számú esélyesévé tette őt, mivel a félkörös távra ezúttal az olimpia bajnok Allyson Felix és a 100-on győztes, 200-on címvédő Shelly-Ann Fraser-Pryce sem nevezett.

MAGYAR 15. HELY GYALOGLÁSBAN
A pénteki versenynapot nyitó 20 kilométeres gyaloglásban Madarász Viktória a 15. helyen végzett. A magyar sportoló – aki az olimpiai induláshoz szükséges 1:35:00 órás szintet már korábban teljesítette – 1:32:01 alatt ért célba a 49 fős mezőnyben.
A versenyszámban kettős kínai siker született. A győztes Hung Liu hosszú idő után ért fel a csúcsra, mostani győzelme előtt 2009-ben és tavalyelőtt Moszkvában egyaránt harmadik, 2011-ben Teguban pedig ezüstérmes volt. Mögötte honfitársa, Lu Hsziu-cse lett a második, míg harmadikként az ukrán Ljudmila Oljanovszka ért célba.
Hung Liué volt a kínaiak első aranyérme a világbajnokságon.

A döntőben aztán Schippers talán némileg ráijesztett rajongóira, mivel a kanyarból ötödiknek jött ki, ám csodálatos hajrával sorra hagyta le riválisait, s az utolsó métereken a végig vezető jamaicai Elaine Thompsont is utolérte, s elsőnek dobta be magát a célba.

Schippers 21.63-as eredménye egészen meghökkentőnek nevezhető, hiszen korábban szinte csak NDK-s sprinterek tudtak 22 mp-en belül futni Európából, s ez eddig a tavaly Eb-győztes Schippersnek sem sikerült. A holland sportoló pontosan 4 tizedmásodpercet faragott egyéni legjobbjából.

A döntő minden idők egyik legjobbja volt, ugyanis Thompson 21.66-tal lett második, a szám kétszeres olimpiai bajnoka, a szintén jamaicai Veronica Campbell-Brown 21.97-tel harmadik. Az amerikai Candyce McGrone 22.01-es egyéni csúcsa már csak a negyedik helyre volt elég.

A női távol döntője szintén szórakoztató küzdelmet hozott. A versenyben az utolsó pillanatig a brit csúcsot 707 centiméterre javító Shara Proctor vezetett a 701-es szerb rekorddal második Ivana Spanovics előtt. Utolsóra azonban a világranglista-vezető amerikai Tianna Bartoletta 714 centiméterig repült, ami győzelmet ért a számára.

A női 200-hoz hasonlóan férfi 110 gáton is az Európa-bajnok volt a legjobb. Az orosz Szergej Subenkov nagyon jó futással 12.98 másodperccel győzött a jamaicai Hansle Parchment-t (13.03 mp) és az amerikaiak veseátültetés előtt álló világcsúcstartóját, Aries Merrittet megelőzve (13.04 mp).

A női 100 gát elődöntője és döntője jelentős meglepetéseket hozott. A fináléba a legnagyobb esélyesek közé tartozó amerikai Dawn Harper-Nelson és Kendra Harrison be sem jutott, majd a döntőben a címvédő amerikai Brianna Rollins, ranglistaelső honfitársa, Sharika Nelvis és a brit Tiffany Porter is rengeteg hibával futott. A győzelmet így a jamaicai Danielle Williams szerezte meg a német Cindy Roleder és a fehérorosz Alina Talaj előtt.