Atlétikai Eb: Szalpeter döbbenetes baki miatt maradt le a dobogóról

VINCZE SZABOLCS (Berlin)/NSO (Budapest)VINCZE SZABOLCS (Berlin)/NSO (Budapest)
2018.08.12. 20:48
Lonah Chemtai Szalpeter túl korán örült (Fotó: AFP)
A kalapácsvető Gyurátz Réka a 9., a magyar női 4x100 méteres váltó a 13. helyen végzett a berlini atlétikai Európa-bajnokságon. 5000 méteren óriási tragédiát élt át Lonah Chemtai Szalpeter, a 10 ezres Európa-bajnok egy körrel előbb ünnepelt, így végül lemaradt a dobogóról.

5000 méteren döbbenetes baki miatt maradt le a dobogóról a 10 ezer méter Európa-bajnoka, Lonah Chemtai Szalpeter. Az izraeli versenyző egy jó hajrával a második helyen futott át a célvonalon a holland Sifan Hassan mögött, majd a kezeibe temetve arcát ünnepelni kezdett – de sajnos mindezt 4600 méter után tette.

Mire észbe kapott, hogy egy kört még teljesíteni kell, addigra a brit Eilish McColgan lehagyta, a harmadik helyről pedig már nem tudott ismét felpörögni, és a török Yasemin Can is lehajrázta, s végül a negyedik helyen ért célba.

Női 1500 méteren a brit Laura Muir győzött (4:02.32) a lengyel Sofia Ennaoui és a német Laura Weightman előtt.

Női kalapácsvetésben Anita Wlodarczyk győzött (78.94) a francia Alexandra Tavernier (74.78) és a szintén lengyel Joanna Fiodorow (74.00) előtt, Gyurátz Réka 70.48 méterrel a 9. helyen zárt. „Egyáltalán nem izgultam, sőt, délután remekül aludtam, mert sikerült bebeszélnem magamnak, hogy ez csak egy Challenge-verseny. A döntő előtt azt hittem, egy hetven feletti dobás elég lesz a legjobb nyolcasba jutáshoz, de sűrű lett a mezőny. Kicsit el vagyok keseredve, mert tudtam volna nagyobbat is, de annak örültem, hogy stabilan dobtam és oda tudtam figyelni a technikára” – nyilatkozta.

A női 3000 méteres akadályfutásban a címvédő német Gesa-Felicitas Krause az utolsó 120 méteren robbantott (9:19.80), a második helyen Fabienne Schlumpf, a harmadikon a norvég Karoline Bjerkeli Grövdal végzett, Gyürkés Viktória 9:40.41-gyel a 13. helyen ért célba.

„Hatalmas kihívás volt egy napi pihenővel versenyezni, és nem maradt bennem semmi, az utolsó szuszig kifutottam magam. A döntő legalább olyan nehéz volt, mint az előfutam. Az időeredményem miatt nem lehetek elégedetlen, még ha most nem is így érzem. Nem akartam már az elején a végére kerülni, de így hozta a verseny, nagyon jó időeredmények születtek. A közepével akartam menni, hogy adjak magamnak egy esélyt a jó eredményre” – mondta Gyürkés.

Férfi rúdugrásban új U20-as világcsúccsal, 605 centiméterrel a svéd Armand Duplantis győzött Timur Morgunov és a francia Renaud Lavillenie előtt.

Férfi hármasugrásban a portugál Nelson Évoráé lett az aranyérem (17.10), az azeri Alexis Copello (16.93) és a görög Dimítriosz Ciamisz (16.78) kapta meg az ezüst- és bronzérmet

NEM VOLT ELÉGEDETLEN A MAGYAR NŐI VÁLTÓ

Vajon bemennek negyvennégy alá? Ez már csak azért is fontos kérdés volt az Európa-bajnokság utolsó napján, mert a Nguyen Anasztázia, Kaptur Éva, Kozák Luca, Sorok Klaudia összetételű 4x100-as női váltó idén kétszer döntötte meg az országos csúcsot, és ha negyvennégy másodperc alá bemennének, az azt jelentené, hogy harmadszor is sikerült.

Két évvel ezelőtt derült ki világosan, hogy ebből a váltóból lehet valami, amikor 2016. július 9-én századra pontosan megfutották az 1982-ben felállított 44.34-es országos csúcsot. Idén aztán a fenti összetételben kétszer is javítottak az idejükön, május 26-án Oordegenben 44.28, június 9-én Genfben pedig már 44.03 volt az eredményük, és jó esély volt arra, hogy a berlini Európa-bajnokságon ebből tovább faragnak.

A döntőbe jutás bravúr lett volna, hiszen csak nyolcasukból csak a görögök rendelkeztek gyengébb idővel (45.09), akiket végül legyőztek, de a papírformának megfelelően nem sikerült a fináléba kerülniük. Pedig nem volt futottak rosszul, a váltások is jól sikerültek, csak három századdal maradtak le a célként kitűzött tizenkettedik helytől. A négyes azonban nem abban a formációban állt fel, amelyikben a két országos csúcsot döntötte, sérülés miatt Sorok Klaudia helyett Kerekes Gréta ugrott be, aki viszont egész szezonban az egyénire készült.

„Az volt a célunk, hogy negyvennégy alá kerüljünk,és ugyan nem sikerült, de elégedetlenek sem lehetünk, mert ebben a felállásban még sosem futottunk – mondta Kerekes. – Az utolsó váltásom Lucával tökéletes lett, pedig attól féltünk a legjobban, és bár voltak kis hibák, ami miatt biztosan lehetett volna jobb is, szerintem mindannyian hoztuk, amit tudtunk.”

Újra kiderült, hogy nagy potenciál és akarat van ebben a női váltóban, de ahhoz, hogy tovább javítson a saját csúcsán, többet kellene közösen tréningezniük és versenyezniük, hogy jobban funkcionáljanak csapatként. Mert valóban nem optimális, ha egy világversenyen először fut a váltó egy adott felállásban. Jó ellenpélda erre a dánok esete, akiket a magyar váltó legyőzött Genfben, és gyengébb egyénivel jöttek Berlinben, de Gyémánt Liga-versenyeken csiszolódtak össze és az Eb-n két hellyel a magyarok előtt végeztek. Tanulságos, mert egy váltó nem attól működik jól, hogy négy egyénileg remek képességű sprinter alkotja, hanem attól, hogy hogyan tudnak együttműködni.

A váltó végül 44.15 másodperces időt ért el, a futamot a britek a idei legjobb európai eredménnyel, 42.19-cel nyerték Hollandia és Franciaország előtt. A második elődöntős futamban Németország 42.34-gyel nyertek Svájc és Olaszország előtt.a magyar váltó összességében a 13. helyen ért, csupán a görögöket és a svédeket előzte meg.

A késő esti döntőben aztán a britek bizonyították, övék a legjobb váltó, 41.88 másodperces eredménnyel nyertek Hollandia és Németország előtt.

BRIT SIKER AZ UTOLSÓ SZÁMBAN

A férfiaknál az első elődöntőben a britek nyertek 37.84-nel, Hollandia és Törökország egyaránt 38.30-cal értek célba a második-harmadik helyen, a törökök ezzel beállították az országos csúcsot. A második futamban a németek utolsó embere, Lucas Jakubczyk vezető pozícióban óriásit esett, így Franciaország (38.62) győzött Lengyelország és Olaszország előtt.

Az Eb utolsó döntőjében aztán a briteket semmi sem zavarta, 37.80-as idővel győztek az egyaránt országos csúcsot futó Törökország (37.98) és Hollandia előtt (38.03).