Rajtra készen – Omar McLeod jamaicai 110 gátas a 2017-es párizsi Gyémánt Liga-versenyen (Fotó: AFP)

 

MELYIK VERSENYEN MELY VERSENYSZÁMOK KERÜLNEK A PROGRAMBA?

FÉRFIAK  – A HIVATALOS VERSENYSZÁMOK ÁLLOMÁSONKÉNT

Forrás: iaaf.org

Az első nyolc sorban szereplő versenyszámok (200 m, 400 m, 1500 m, 3000 akadály, 400 m gát, távolugrás, súlylökés, gerelyhajítás) döntője Zürichben, a második nyolc sorban szereplők (100 m, 800 m, 3000/5000 m, 110 m gát, magasugrás, rúdugrás, hármasugrás, diszkoszvetés) fináléja Brüsszelben lesz.

A GYÉMÁNT LIGA 2018-AS PROGRAMJA
Május 4.
Doha
Május 12.
Sanghaj
Május 26.
Eugene
Május 31.
Róma
Június 7.
Oslo
Június 10.
Stockholm
Június 30.
Párizs
Július 5.
Lausanne
Július 13.
Rabat
Július 20. Monaco
Július 21–22.
London
Augusztus 18.
Birmingham
Augusztus 30.
Zürich (döntő)
Augusztus 31.
Brüsszel (döntő)

A GYŐZTESEK

100 M (7 verseny)
Sanghaj: Reece Prescod (brit) 10.04 mp
Róma: Ronnie Baker (amerikai) 9.93
Párizs: Ronnie Baker (amerikai) 9.88
Rabat: Christian Coleman (amerikai) 9.98
London:
Birmingham:
Brüsszel (döntő):

200 M (7)
Doha:
Noah Lyles (amerikai) 19.83
Eugene:
Noah Lyles (amerikai) 19.69
Oslo:
Ramil Guliyev (török) 19.90
Stockholm:
Ramil Guliyev (török) 19.92
Lausanne:
Noah Lyles (amerikai) 19.69
Monaco: Noah Lyles (amerikai) 19.65
Zürich (döntő):

400 M (7)
Doha: :
Steven Gardiner (bahamai) 43.87 mp
Sanghaj: Steven Gardiner (bahamai) 43.99 mp
Róma:
Fred Kerley (amerikai) 44.33
Rabat:
Akeem Bloomfield (jamaicai) 44.33
London:
Birmingham:
Zürich (döntő):

800 M (7)
Doha: :
Emmanuel Kipkurui Korir (kenyai) 1:45.21 p
Sanghaj: Wycliffe Kinyamal (kenyai) 1:43.91
Róma:
Wycliffe Kinyamal (kenyai) 1:44.65
Stockholm:
Peter Bol (ausztrál) 1:44.56
London:
Birmingham:
Brüsszel (döntő):

1500 M (7)
Sanghaj: Timothy Cheruiyot (kenyai) 3:31.48 p
Róma: Timothy Cheruiyot (kenyai) 3:31.22
Oslo: Elijah Manangoi (kenyai) 3:56.95
Párizs: Timothy Cheruiyot (kenyai) 3:29.71
Rabat: Brahim Kaazuzi (marokkói) 3:33.22
Monaco: Timothy Cheruiyot (kenyai) 3:28.41
Zürich (döntő):

3000/5000 M (5)
Stockholm: Selemon Barega (etióp) 13:04.05 (5000)
Lausanne: Birhanu Balew (bahreini) 13:01.09 (5000)
Rabat: Yomif Kejelcha (etióp) 7:32.93 (3000)
London:
Brüsszel (döntő):

110 GÁT (7)
Sanghaj: Omar McLeod (jamaicai) 13.16
Eugene: Omar McLeod (jamaicai) 13.01
Párizs: Ronald Levy (jamaicai) 13.18
Lausanne: Szergej Subenkov (orosz) 12.95
Monaco: Szergej Subenkov (orosz) 13.07
Birmingham:
Brüsszel (döntő):

400 M GÁT (7)
Doha:
Abderrahman Szamba (katari) 47.57 mp
Róma:
Abderrahman Szamba (katari) 47.48
Oslo:
Abderrahman Szamba (katari) 47.60
Stockholm:
Abderrahaman Szamba (katari) 47.41
Párizs:
Abderrahman Szamba (katari) 46.98
Lausanne:
Abderrahman Szamba (katari) 47.42
Zürich (döntő):

3000 M AKADÁLY (5)
Eugene: Benjamin Kigen (kenyai) 8:09.07
Rabat: Benjamin Kigen (kenyai) 8:06.19
Monaco: Szufian el-Bakkali (marokkói) 7:58.15
Birmingham:
Zürich (döntő):

MAGASUGRÁS (7)
Doha:
Mutaz Essza Barsim (katari) 240 cm
Eugene:
Mutaz Essza Barsim (katari) 236
Oslo:
Mutaz Essza Barsim (katari) 236
Lausanne:
Danyil Liszenko (orosz) 237
Monaco: Danyil Liszenko (orosz) 240
Birmingham:
Brüsszel (döntő):

RÚDUGRÁS (7)
Sanghaj: Renaud Lavillenie (francia) 581 cm
Róma: Sam Kendricks (amerikai) 584
Stockholm: Armand Duplantis (svéd) 586
Párizs: Sam Kendricks (amerikai) 596
Rabat: Sam Kendricks (amerikai) 586
London:
Brüsszel (döntő):

TÁVOLUGRÁS (5)
Sanghaj: Luvo Manyonga (dél-afrikai) 856 cm
Róma: Luvo Manyonga (dél-afrikai) 858
Stockholm: Juan Miguel Echevarria (kubai) 883
London:
Zürich (döntő):

HÁRMASUGRÁS (5)
Doha:
Pedro Pablo Pichardo (kubai) 17.95 m
Eugene:
Christian Taylor (amerikai) 17.73
Lausanne:
Christian Taylor (amerikai) 17.62
Monaco: Christian Taylor (amerikai) 17.86
Brüsszel (döntő):

SÚLYLÖKÉS (5)
Eugene: Ryan Crouser (amerikai) 22.53
Oslo: Tomas Walsh (új-zélandi) 22.29
Lausanne: Tomas Walsh (új-zélandi) 21.92
Monaco: Ryan Crouser (amerikai) 22.05
Zürich (döntő):

DISZKOSZVETÉS (5)
Róma: Fedrick Dacres (jamaicai) 68.51
Oslo: Andrius Gudzius (litván) 69.04
Stockholm: Fedrick Dacres (jamaicai) 69.67
Párizs: Fedrick Dacres (jamaicai) 67.01
Brüsszel (döntő):

GERELYHAJÍTÁS (5)
Doha:
Thomas Röhler (német) 91.78 m
Eugene:
Thomas Röhler (német) 89.88
Rabat:
Magnus Kirt (észt) 89.75
Birmingham:
Zürich (döntő):

 

NŐK – A HIVATALOS VERSENYSZÁMOK ÁLLOMÁSONKÉNT

Forrás: iaaf.org

Az első nyolc sorban szereplő versenyszámok (100 m, 800 m, 3000/5000 m, 400 m gát, magasugrás, rúdugrás, hármasugrás, gerelyhajítás) döntője Zürichben, a második nyolc sorban szereplők (200 m, 400 m, 1500 m, 3000 akadály, 100 m gát, távolugrás, súlylökés, diszkoszvetés) fináléja Brüsszelben lesz.

A GYŐZTESEK

100 M (7 verseny)
Doha:
Marie-Josée Ta Lou (elefántcsontparti) 10.85 mp
Eugene:
Marie-Josée Ta Lou (elefántcsontparti) 10.88
Oslo:
Murielle Ahouré (elefántcsontparti) 10.91
Stockholm:
Dina Asher-Smith (brit) 10.93
Lausanne:
Marie Josée Ta Lou (elefántcsontparti) 10.90
Monaco: Marie-Josée Ta Lou (elefántcsontparti) 10.89
Zürich (döntő):

200 M (7)
Sanghaj: Shaunae Miller (bahamai) 22.06 mp
Róma: Marie-Josée Ta Lou (elefántcsontparti) 22.49
Párizs: Shericka Jackson (jamaicai) 22.05
Rabat: Shaunae Miller-Uibo (bahamai) 22.29
London:
Birmingham:
Brüsszel (döntő):

400 M (7)
Eugene: Shaunae Miller-Uibo (bahamai) 49.52
Oslo: Szalva Eid Naszer (bahreini) 49.98
Stockholm: Szalva Eid Naszer (bahreini) 49.84
Párizs: Szalva Eid Naszer (bahreini) 49.55
Lausanne: Szalva Eid Naszer (bahreini) 49.78
Monaco: Shaunae Miller-Uibo (bahamai) 48.97
Brüsszel (döntő):

800 M (7)
Eugene: Caster Semenya (dél-afrikai) 1:55.92
Oslo: Caster Semenya (dél-afrikai) 1:57.25
Párizs: Caster Semenya (dél-afrikai) 1:54.25
Lausanne: Francine Niyonsaba (burundi) 1:57.80
Rabat: Francine Niyonsaba (burundi) 1:57.90
Monaco: Caster Semenya (dél-afrikai) 1:54.60
Zürich (döntő):

1500 M (7)
Doha:
Caster Semenya (dél-afrikai) 3:59.92 p
Eugene:
Shelby Houlihan (amerikai) 3:59.06
Stockholm:
Gudaf Tsegay (etióp) 3:57.64
Lausanne:
Shelby Houlihan (amerikai) 3:57.34
London:
Birmingham:
Brüsszel (döntő):

3000/5000 M (5)
Doha (3000):
Caroline Chepkoech Kipkirui (kenyai) 8:29.05 p
Eugene (5000):
Genzebe Dibaba (etióp) 14:26.89
Rabat (5000):
Hellen Obiri (kenyai) 14:21.75
Birmingham:
Zürich (döntő):

100 M GÁT
Doha:
Kendra Harrison (amerikai) 12.53 mp
Sanghaj: Brianna Rollins (amerikai) 12.50 mp
Róma:
Sharika Nelvis (amerikai) 12.76
Stockholm:
Brianna McNeal (amerikai) 12.38
Rabat:
Brianna McNeal (amerikai) 12.51
London:
Brüsszel (döntő):

400 M GÁT (7)
Sanghaj: Dalilah Muhammad (amerikai) 53.77 mp
Eugene: Janieve Russell (jamaicai) 54.06
Oslo: Dalilah Muhammad (amerikai) 53.65
Lausanne: Shamier Little (amerikai) 53.41
London:
Birmingham:
Zürich (döntő):

3000 M AKADÁLY (5)
Róma: Hyvin Kiyeng (kenyai) 9:04.96
Oslo: Hyvin Kiyeng (kenyai) 9:09.63
Párizs: Beatrice Chepkoech (kenyai) 8:59.36
Monaco: Beatrice Chepkoech (kenyai) 8:44.32
Brüsszel (döntő):

MAGASUGRÁS (7)
Sanghaj: Marija Laszickene (orosz) 197 cm
Róma: Marija Laszickene (orosz) 202
Stockholm: Marija Laszickene (orosz) 200
Párizs: Marija Laszickene (orosz) 204
Rabat: Mirela Demireva (bolgár) 194
London:
Zürich (döntő):

RÚDUGRÁS (7)
Doha:
Sandi Morris (amerikai) 484 cm
Eugene:
Jennifer Suhr (amerikai) 485
Oslo:
Sandi Morris (amerikai) 481
Lausanne:
Ekaterina Sztefanidi (görög) 482
Monaco: Anzselika Szidorova (orosz) 485
Birmingham:
Zürich (döntő):

TÁVOLUGRÁS (5)
Stockholm: Lorraine Ugen (brit) 685
Lausanne: Malaika Mihambo (német) 690
London
Birmingham
Brüsszel (döntő)

HÁRMASUGRÁS (5)
Sanghaj: Caterine Ibargüen (kolumbiai) 14.80 m
Oslo: Catherine Ibargüen (kolumbiai) 14.89
Párizs: Caterine Ibargüen (kolumbiai) 14.83
Rabat: Caterine Ibargüen (kolumbiai) 14.96
Zürich (döntő):

SÚLYLÖKÉS (5)
Sanghaj: Kung Li-csiao (kínai) 19.99 m
Rabat: Christina Schwanitz (német) 19.40
Monaco: Kung Li-csiao (kínai) 20.31
Birmingham:
Brüsszel (döntő):

DISZKOSZVETÉS (5)
Doha:
Sandra Perkovic (horvát) 71.38 m 
Róma:
Sandra Perkovic (horvát) 68.93
Párizs:
Sandra Perkovic (horvát) 68.60
London:
Brüsszel (döntő):

GERELYHAJÍTÁS (5)
Sanghaj: Lu Huj-huj (kínai) 66.85 m
Oslo: Tacjana Haladovics (fehérorosz) 67.47
Lausanne: Nikola Ogrodniková (cseh) 65.02
London:
Zürich (döntő):

 

Az Arany Ligát 2010-ben felváltó Gyémánt Ligában az idén is – a tavaly bevezetett szisztéma szerint – nem a 14 viadalon gyűjtött pontszám, hanem kizárólag a zürichi és brüsszeli finálék helyezései alapján hirdetnek bajnokot.

A döntőkben azok az atléták vehetnek részt, akik az előző 12 versenyen a legtöbb pontot szerezték, így izgalmasabb lehet az utolsó két felvonás, mivel a korábbi években előfordult, hogy már a sorozat felénél eldőlt, ki nyer meg egy-egy számot.

Az első 12 versenyen a nyolc legjobb kap pontot: az elsők 8 pontot és 10 ezer dollárt, míg a nyolcadikak egy pontot és 1000 dollárt.

A döntőben a 32 szám mindegyikében 100 ezer dollár lesz az összdíjazás, a győztes ennek a felét kapja és egy trófeát.

Tavaly Márton Anita a második helyen végzett a dohai szezonnyitón, idén azonban a női súlylökés nem szerepel az ottani programban.

A fedett pályás magyar világbajnok, aki tavaly a GYL-ben ezüstérmet szerzett, a sorozat következő állomásán, Sanghajban kezdheti meg szereplését.