Baji Balázs nem jutott döntőbe, riválisai érmet nyertek

2018.03.04. 16:20
Baji Balázs elődöntős ellenfelei érmet nyertek a fináléban (Fotó: AFP)
A birminghami fedett pályás atlétikai világbajnokság záró napján Baji Balázs 7.64-es idővel futamában a harmadik helyén végzett a 60 méteres gátfutás elődöntőjében. Összességében a második etap után eldőlt, hogy nem juthat be a döntőbe. A magyar sportoló szerint az egész szezonjában mindig hiányzott valami kicsi.

FÉRFI 60 MÉTER GÁT

A tavalyi londoni világbajnokságon 110 méteren bronzérmet szerző sportoló összesítésben a 10. helyen zárta a versenyszámot – amelynek döntőjébe a három futam első két helyezettje, valamint a további két legjobb idővel záró futó jutott be.

Baji Balázs két évvel ezelőtt a hatodik helyen zárta a finálét, 7.65-ös idejével.

Az ötfős magyar vb-csapat ezzel befejezte szereplését Birminghamben: Márton Anita világbajnok lett női súlylökésben, Krizsán Xénia hatodikként zárt ötpróbában, női 60 méter gáton Kerekes Gréta 17., míg Kozák Luca a 23. helyen végzett.

A fináléban Trajkovic bemozdulása után újra kellett indítani a futamot, a második idővel döntőbe jutó ciprusit kizárták. Az előcsatározások során egyeduralkodó Andrew Pozzi a második gátat verve nagy hátrányba került, de a végén rontó Eatont célfotóval így is meg tudta verni. Érdekesség, hogy a Baji futamából első két helyen továbbjutó Eaton és Manga egyaránt érmet szerzett a döntőben.

BAJI: EGY PICI HIÁNYZOTT

„ÚGY VÁGTUNK NEKI A VASÁRNAPNAK, MEGLESZ A DÖNTŐ”
„Az elődöntő előtt jobban mozgott, mint egy nappal korábban, a selejtező előtt, ezért úgy vágtunk neki a vasárnapnak, hogy meglesz a döntő – mondta ifj. Tomhauser István, Baji Balázs edzője. – A rajttal nem is volt gond, az első gát után meg is nyugodtam, mert jól vette, abban ugyanis benne van a hibázás lehetősége. Aztán a harmadik gátnál történt egy hiba, a ritmusa megtört, és ez ilyen sűrű mezőnyben nem fért bele. Az ideje a legtöbb fedett pályás világbajnokságon döntőt ért volna, de idén szorosabb a mezőny, úgy tippeltem, hogy 7.58 kell a fináléhoz. És ha időeredményre kell fordítanom, azt mondanám, Balázs olyan 7.55-ös állapotban volt. Egy ilyen hibában azonban jó néhány század benne van, ami elég is volt ahhoz, hogy lemaradjon a döntőről. Van hiányérzetem, de néhány nap múlva már a szabadtéri Európa-bajnoksággal fogunk foglalkozni.”

– A bemelegítésnél úgy tűnt, jól mozog.
Valóban jól mentek a lábaim, és a rajtnál is jól jöttem el, de a futam közepén közel kerültem a gáthoz, nem sikerült visszafogni a lépéseket, és megőrizni a távolságot – mondta Baji Balázs a Nemzeti Sportnak. – A hiba súlyosnak bizonyult, sok időt vesztettem vele, pedig ha az nem lett volna, szerintem ott lettem volna a döntőben, akár helyezéssel is.

Sokat kellett korrigálni?
Gyorsan visszajöttem, de a táv annyira rövid, hogy nincs idő rendbe rakni a dolgokat. Jön egy hiba, pláne a közepén, és mire az ember felocsúdik, már célba is ért. Amit tudtam, megmentettem ebből a futásból, de több volt bennem.

Számított valamit, hogy remek formában lévő amerikai Jarret Eaton mellett futott?
Ilyenkor húzzuk egymást, de igazából nem volt nagy szerepe, mert itt egyébként is nagy a tempó, és a körülményektől függetlenül is jól kell futni.

– Mennyire csalódott?
Tulajdonképpen ilyen volt az egész fedett pályás szezonom, mindig hiányzott egy kicsi. Egész télen jó időket futottam, többször is 7.60 alá mehettem volna, de hiába voltam egy igazán jó eredmény közelében, valamiért sosem sikerült. Mindig közbejött egy apró hiba, egy rossz gátvétel, egy ritmusvesztés, és azt a kicsit sosem tudtam hozzátenni. Most is egy gáthiba döntött, de ez technikai szám, amiben ez benne van.

FÉRFI 3000 MÉTER

Az etióp Yomif Kejelcha 8:14.41 perces idővel bizonyult a legjobbnak, így megvédte fedett pályás világbajnoki címét – két évvel ezelőtt, Portlandben 7:57.21-dal nyert.

NŐI 800 MÉTER

A 24 éves Francine Niyonsaba a 2016-os riói olimpia és a 2017-es londoni világbajnokság ezüstérme után ezúttal aranyérmet szerzett – így ő is megvédte címét fedett pályán.

FÉRFI 1500 MÉTER

A 3000 méterhez hasonlóan kocogósan, sőt, még valamivel annál is lassabban induló futás végén a csupán 18 éves etióp Samuel Tefera örülhetett, az ezüstérmet a lengyel Marcin Lewandowski szerezte meg.

NŐI 4x400 MÉTER VÁLTÓ

Az amerikai csapat az első váltáshoz elsőként érkezett, és hamar tekintélyes előnyre tett szert a második futó, ám a jamaicaiak elképesztő finissel így is előbb válthattak. Sokáig nem voltak előnyben, visszavették az első helyet az Egyesült Államok kiválóságai, akik nagy csatában megnyerték az aranyat, 3:23.85-ös, új világbajnoki csúccsal – kevéssel elmaradva a világrekordtól. Jamaica végül érmet sem szerzett, mert kizárták a versenyt követően a váltót.

FÉRFI 4x400 MÉTER VÁLTÓ

Sokáig úgy tűnt, itt is sima amerikai siker születik, de a harmadik váltás után hiába vezetett már vagy tíz méterrel is a tengerentúli gárda, a lengyelek nagyon felzárkóztak. Az újabb váltást követően megint megnőtt a különbség a felek között, a hajrá viszont az európaiaké lett, akik világcsúccsal nyertek!

NŐI TÁVOLUGRÁS

Ivana Spanovics nyerte meg a női távolugrás döntőjét. A szerb sportoló 696 centiméterre ugrott, a második helyen végző amerikai Brittney Reese hét centivel maradt el tőle.

FÉRFI RÚDUGRÁS

A francia Renaud Lavillenie nyerte meg a férfi rúdugrók versenyét, ezzel megvédte címét. A 2012-ben Londonban olimpiát nyerő Lavillenie 2012 és 2016 után harmadszor lett első fedett pályás világbajnokságon. A mostani versenye kicsit fájdalmasan végződött, mivel az egyik ugrása után – amikor már megnyerte az aranyérmet – a leeső léc kétszer fejbe verte, a szája ki is vérzett. A 31 éves francia mögött az amerikai Sam Kendricks végzett másodikként, míg a bronzérem a lengyel Piotr Liseknek jutott.

A birminghami világbajnokság ezzel a számmal ért véget. Márton Anita súlylökésben szerzett aranyával Magyarország holtversenyben a 9. lett az éremtáblázaton.