A Liverpool ötöt vágott az Arsenalnak, 9 pontra növelte előnyét!

2018.12.29. 18:16
Firmino háromszor talált be egyik kedvenc ellenfele kapujába (Fotó: AFP)
A 2018-as esztendő utolsó fordulóját rendezik meg szombaton és vasárnap az angol labdarúgó Premier League-ben: a 20. forduló slágermérkőzése a listavezető Liverpool és az 5. helyen álló Arsenal összecsapása volt az Anfielden. Bár a londoniak hamar vezetést szereztek, a Liverpool lehengerlő játékkal fordított, már az első félidő után 4–1-es előnyben volt, és végül 5–1-re nyerte meg az összecsapást. A Tottenham Hotspur vereségét kihasználó Liverpool immár kilencpontos előnnyel vezeti a tabellát – igaz, a Manchester City csak vasárnap játszik.

Egy kis ismerkedés után a 11. percben szabadult el a pokol az Anfielden – a hamarosan kiteljesedő „őrület” katalizátora egy olyan játékos volt, akire aligha számított bárki. A Liverpool elrontott egy labdakihozatalt, saját térfelén elpasszolta magát, az Arsenal pedig egyből lecsapott: Alex Iwobi húzott el a bal szélen, okosan játszott középre, a jobb szélen berobbanó Ainsley Maitland-Niles pedig a kapuba lőtt (0–1).

A válasz villámgyors volt és brutális erejű: az Anfielden bajnokin április óta gólképtelen Roberto Firmino a 14. percben egy nagy védelmi hiba után passzolt az üres kapuba, majd 90 másodperccel később Lucas Torreira labdavesztése és Sadio Mané labdaszerzése után finom cselekkel összedöntötte a londoni védelmet, és végül higgadtan a kapuba lőtt (1–1, 2–1).

Egyenlítési lehetősége alig-alig volt az Arsenalnak, a Liverpool viszont nem állt le, és a szünetig eldöntötte a mérkőzést. Előbb Andrew Robertson ívelt saját térfeléről remek labdát a bal szélen a leshatárról meglépő Mohamed Szalah elé, az egyiptomi támadó egyből, szép mozdulattal középre játszott, Sadio Mané érkezett és a kapuba lőtt (3–1). A félidő végén Szalah is feliratkozott a gólszerzők sorába: Szokratisz Papasztathopulosz szorításában kiharcolt, majd értékesített egy tizenegyest (4–1).

Az Arsenal védekezési problémáiról sokat elmond, hogy a Premier League-érában még sosem kapott 20 forduló alatt annyi gólt a csapat, mint ebben az idényben; a támadójátékról pedig elég annyit említeni, hogy Pierre-Emerick Aubameyangnak több labdaérintése volt középkezdésből az első félidőben, mint mezőnyjátékból…

Unai Emery a szünetben cserélt, lehozta Shkodran Mustafit és pályára küldte Laurent Koscielnyt. Sokat nem segített: a Liverpool több kontrával is áttörte a vendégek (nem túl acélos) védelmét, a 65. percben pedig jött az ötödik gól: egy teljesen feleslegesen összehozott tizenegyesből Roberto Firmino szerezte meg harmadik találatát a meccsen (5–1). Firmino lett a Premier League-korszak harmadik brazil játékosa, aki három gólt ért el egy mérkőzésen – Robinho és Afonso Alves után.

Összességében kérdés sem lehetett a rangadó sorsa felől: az Arsenal ugyan vezetést szerzett, ám így is nagyon csúnyán kikapott az önbizalomtól duzzadó, teljesen megérdemelten nagy különbségű győzelmet arató Liverpooltól, mely kilenc pontra növelte előnyét a tabellán, igaz, a Manchester City egy vasárnapi sikerrel közelebb jöhet. Következik a Manchester City–Liverpool csúcsrangadó január 3-án – sorsdöntő mérkőzés lehet ez a bajnokság végkimenetele szempontjából.

ANGOL PREMIER LEAGUE
20. FORDULÓ

Liverpool–Arsenal 5–1 (Firmino 14., 16., 65. – a harmadikat 11-esből, Mané 32., Szalah 45+2. – 11-esből, ill. Maitland-Niles 11.)
KORÁBBAN
Brighton & Hove Albion–Everton 1–0
(Locadia 59.)
Fulham–Huddersfield Town 1–0
(Mitrovics 91.)
Leicester City–Cardiff City 0–1(Camarasa 92.)
Tottenham Hotspur–Wolverhampton Wanderers 1–3(Kane 22., ill. Boly 72., Jiménez 82., Hélder Costa 87.)
Watford–Newcastle United 1–1(Doucouré 82., ill. Rondón 29.)

1. Liverpool 20 17 3 48–8 +40 54
2. Tottenham 20 15 5 43–21 +22 45
3. Manchester City 19 14 2 3 51–15 +36 44
4. Chelsea 19 12 4 3 37–16 +21 40
5. Arsenal 20 11 5 4 42–30 +12 38
6. Manchester United 19 9 5 5 37–31 +6 32
7. Wolverhampton 20 8 5 7 23–23 0 29