Az Arsenal legyőzte a Liverpoolt, Arteta újabb trófeát szerzett csapatával

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2020.08.29. 17:20
Ezzel a góllal szerzett vezetést a londoni csapat. Aubameyang 42 nap alatt az ötödik gólját szerezte ebben a stadionban! (Fotó: AFP)
A hétvége első napján angol Szuperkupát rendeztek: az FA-kupa-aranyérmes Arsenal tizenegyesekkel legyőzte a Premier League első helyén végző Liverpoolt.

ANGOL COMMUNITY SHIELD
Arsenal–Liverpool 1–1 (1–0) – 11-esekkel 5–4
Wembley Stadion, zárt kapuk mögött. Vezette: Marriner
Arsenal:
E. Martínez – David Luiz, Holding, Tierney (Kolasinac, 82.) – Bellerín (Cédric, 59.), Maitland-Niles, el-Neni, G. Xhaka, B. Saka (Willock, 82.) – Nketiah (R. Nelson, 82.), Aubameyang. Menedzser: Mikel Arteta
Liverpool: Alisson – N. Williams (Minamino, 59.), J. Gomez, Van Dijk, A. Robertson – Fabinho, Milner (N. Keita, 59.), Wijnaldum (Brewster, 92.) – Mané, Szalah, Firmino (C. Jones, 82.). Menedzser: Jürgen Klopp
Gólszerző: Aubameyang (12.), ill. Minamino (73.)

Negyedszer találkozott egymással az Arsenal és a Liverpool a Community Shielden, legutóbb 2002-ben csaptak össze a felek egymással. Kétszer a Pool nyert, és most is Jürgen Kloppékat tartották esélyesebbnek a szakértők és a drukkerek, főleg azt követően, hogy meglátták a londoniak tartalékos kezdőcsapatát.

Jobban kezdett a Liverpool, sőt az egész első félidőben a vörös mezesek uralták a mérkőzést, ennek ellenére az Arsenal szerzett gólt: 42 napon belül ötödik alkalommal volt eredményes a Wembley-ben Pierre-Emerick Aubameyang, aki a 16-osról talált a bal alsóba Bukayo Saka szokásos remek passza után.

Korábban a Manchester City és a Chelsea elleni elődöntőben, illetve fináléban duplázott az FA-kupában, Alisson az egész előző idényben nem kapott egyetlen gólt sem a 16-oson kívülről!

A mezőny legjobbja a skót Andrew Robertson volt, de beadásairól rendre lemaradtak középen a társak, a szünet után is hiába tálalt zseniálisan Sadio Mané elé, ő közelről a kifutó kapusba lőtt.

Jürgen Klopp beküldte nem sokra rá a középpályára Naby Keitát, a jobbhátvéd Neco Williams helyére pedig a támadó Takumi Minaminót, aki némi szerencsével a hajrá előtt egyenlített. Mané eldönthette volna a mérkőzést, de a bal sarok elől sem tudott közelről túljárni Emiliano Martínez kapus eszén, a másik oldalon két csereember, Cédric és Willock tréfálta meg majdnem Alissont. 1–1

Újabb gól azonban nem született, jöhettek a tizenegyesek, és a szétlövést a londoniak bírták jobban idegekkel, a sorsdöntő lövést Pierre-Emerick Aubameyang lőtte a kapuba az ötödik körben.

Sorozatban a negyedik Community Shield-mérkőzését is megnyerte az Arsenal – a Liverpoolnak ebben a kupában sem ment.

VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

Pierre-Emerick Aubameyang. Ha berúgja, nyert az Arsenal! Jobbal a bal felsőbe emel, Szuperkupa-győztes az Arsenal!

Curtis Jones-nak nem szabad kihagynia. Jobbal a jobb alsóba lő, Martínez a másik irányba repült.

Na nézzük, David Luiz jobbal a jobb felső sarokba bombázza a labdát, ezt nem érhette el Alisson. Brazil belharc.

Minamino Takasi jobbal a léc alá lő, Martínez a jobb alsóba várta a labdát.

Cédric Soares a soros, jobbal a bal sarokba emel, félmagasan, a kapus most sem érezte az irányt. A magasságot sem.

Rhian Brewster
jobbal a lécre lő!

Ainsley Maitland-Niles
jobbal nagyon lazán a bal alsóba emel, Alisson letérdel.

Fabinho jobbal dettó. A kapusok rendre rosszfelé vetődnek.

Reiss Nelson jobbal a jobb alsóba lő.

Mohamed Szalah
ballal a bal alsóba lő, Martínez balra el.

Az Arsenal hetet megnyert utóbbi 9 Community Shield-meccsén, az utóbbi hármat sorozatban.

Angolok az angolok ellen. Az angol Labdarúgó-szövetség (FA) döntése értelmében az 1950-es Szuperkupa-mérkőzésen az az évi világbajnokságon megégő angol válogatott a torna előtt az FA által összerakott, Kanadában túrázó „nemzeti együttessel” játszott. Stanley Matthews mindkét gárdában szerepet kapott, a szeptemberi Szuperkupában a túracsapatot erősítette, ám az 4:2-re alulmaradt. Korábban egyébként előfordult, hogy a profi k „válogatottja” játszott az amatőrökével a kupáért. Hasonlóan rendhagyó mérkőzésre legutóbb 1961-ben volt példa, akkor a Tottenham 3:2-re legyőzte a ligaválogatottat (amely kvázi az angol válogatott volt Spurs-játékosok nélkül).

93. PERC VÉGET ÉRT A MÁSODIK FÉLIDŐ, JÖN AZ OROSZ RULETT!

92. perc Rhian Brewster be, Wijnaldum le.

91. perc Mané jobb oldali beadását az ötös túlsarkáról a léc fölé fejeli Robertson!

Három perc a ráadás!

90. perc Niles bal oldali beadását a jobb sarok mellé pörgeti három méterről Willock.

88. perc Mané elviszi a labdát Kolasinac elől, majdnem a bosnyák fejével együtt.

86. perc Cédric jobb oldali beadását Willock hatról a jobb alsó sarok mellé fejeli! Letámad az Arsenal, ez nem tetszik a Poolnak!

82. perc Joe Willock be, Saka le. Nketiah és Tierney is lemegy, Reiss Nelson és Saed Kolasinac is a pályán. Firmino le, Curtis Jones be.

80. perc Firmino passzát Mané két méterről a kivetődő kapusba pazarolja a bal alsó előtt!

78. perc Robertson szereli szépen a jobb szélt meghúzó Sakát.

Éppen a japán passzolt Szalah elé, Luiz az egyiptomi mellkasára mentett, onnan pattant a labda Cédrichez.

73. perc EGYENLŐ, TAKUMI MINAMINO jobbal a bal alsóba lő jobbal, középről, hat méterről, a Szalah elől mentő Cédricről pattant oda a labda a japán elé. 1–1!

70. perc Saka lő jobbal kapura az ötös jobb sarka elől, Wijnaldum odalép, Alisson vetődve eléri a felpattant labdát a rövid, azaz bal alsó sarok előtt.

Sadio Mané 2014 szeptemberében igazolt Angliába, azóta csak a Crystal Palace (9) ellen szerzett több gólt, mint az Arsenal (6) ellen.

68. perc Firmino passzát Minamino jobbal feladja 22-ről, középről a kapusnak.

65. perc Robertson beadását kifejeli ismét Holding, Keita meg hasba szúrja Nketiah-t. Sárga lap sincs, érdekes...

60. perc Keita lő jobbal a bal felső fölé 20-ról, középről.

Az FA-kupa győztese az előző öt alkalommal négyszer is megverte a bajnokot, háromszor (2014, 2015, 2017) éppen az Arsenal volt a tettes. 2019-ben a City duplázott ugyebár.

59. perc Minamino Takumi be, William le, az eltikkadt Milnert pedig Naby Keita váltja.

59. perc Bellerín le, Cédric Soares be. Posztra.

57. perc James Milner kap sárga lapot Nketiah felvágásáért.

56. perc Robertson csodás ívelését a tétova Holding mellől jobbal tízről a kapusba vágja Mané!

Amióta 2015-ben ideigazolt, Roberto Firmino lőtte a legtöbb (8) gólt az Arsenal ellen, és adta a legtöbb gólpasszt (3) is csapatából.

50. perc
El-Neni bedog egy elegáns cselt, felvágja Milner, Niles a léc fölé lő 22-ről, Firmino meg jobbal 21-ről, kissé balról nem sokkal lő a bal felső mellé!

Santi Cazorla is játszik ma, a szaúdi Szuperkupában.

46. PERC FOLYTATJUK!

Alisson az egész előző idényben nem kapott egyetlen gólt sem a 16-oson kívülről!

A Fekete Párducra emlékezett...

Saka három gólhelyzetet teremtett ma a társainak.

Sir Kenny Dalglish 7

A J. Fernandes, Depay, Willian trióval támad majd Arteta új Arsenalja?

TRANSZFERNYÁR. Nem parádézott a bekk a Celtic–FTC meccsen, de a Liverpoolhoz igazolhat.

11 alkalommal osztozkodtak a csapatok a kupán, mert egy ideig döntetlen esetén mindkét csapatot győztesnek hirdették. Ha szombaton kilencven perc után sem vezet senki, tizenegyesek következnek.

45. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45. perc Saka jobb oldali szabadrúgását elhalássza Luiz elől Milner. Rutinládák.

Egy perc a ráadás.

42. perc Bellerín kioszt két kötőt, Tierney 22-ről jobbal kapra lő, blokkol Gomez. A koner van Dijké.

28 éve született legutóbb mesterhármas az angol Szuperkupában, akkor a 4–3-ra nyerő Leedset erősítő Éric Cantona triplázott a Liverpool ellen, amelyben a hajrában beálló Kozma István is szerepet kapott.

40. perc Kisszöglet, a magára hagyott Firminót szereli a jobb sarok előtt Tierney, majd a másik skót, Robertson beadását a bal alsó elé csúsztatja fejjel Mané, milliméterekkel marad le csak a bevetődő, gólra éhes van Dijk!

39. perc Szalah passzát ballal középre adja Robertson, érkezik becsúszva Bellerín. A skót kornere Holdingé, duplázása el-Nenié. Xhaka blokkolja aztán Mané jobblábas, 16 méteres lövését.

35. perc Robertson bal oldali beadásáról éppen csak lemarad a bal sarok előtt Szalah!

31. perc Firminót elnyomják, Mané kezét megfogja Bellerín, Szalah ballal 15-ről Tierney-be vágja.

Az előző idény kezdete óta csak Kevin De Bruyne (22) és Trent Alexander-Arnold (15) adott több gólpasszt, mint Saka (12).

29. perc Milner háromszögez meglepő módon egy arsenalossal, beadását nem éri el fejjel Szalah.

26. perc Xhaka passzát Nketiah jobbal 17-ről a léc fölé tekeri, középről.

46 év alatt hétszer fordult elő, hogy nem Londonban dőlt el a kupa sorsa: 2001 és 2005 között Cardiff volt a rendező az új Wembley építése miatt, 2012-ben pedig a Villa Parkban játszottak a
csapatok.

24. perc Gomez szereli szépen az ötös bal sarka előtt Nketiah-t, becsúszva, abszolúte szabályosan.

21. perc Több veszélyes beadását is hárít a londoniak háromtagú bekksora.

21 alkalommal nyerte meg a Szuperkupát a rekorder Manchester United (a kettős sikerekkel együtt), az Arsenal és a Liverpool egyaránt tizenötször.

17. perc Nagy védés: Saka ad be jobbról jobbal laposan, jobbal Nketiah jobbal 14-ről a bal alsóba lőne, de odaér Allison!

Alexis Sánchez és Auba a két rekorder az Arsenalból, 5-5 itteni góllal. De utóbbi 42 nap alatt termelt ennyit!

12. PERC VEZET AZ ARSENAL, PIERRE-EMERICK AUBAMEYANG a bal alsóba lő Saka remek passza után, jobbal, a 16-os bal sarka elől, 19 méterről. 1–0! Wijnaldum és Williams közül.

11. perc Williams jobb oldali beadását hét méterről Milner a léc fölé fejeli.

Más idők... 1998-ban a Brad Friedel – Phil Babb, Steve Harkness, Jamie Carragher, Stig Inge Björnebye – Jason McAteer (Michael Thomas, 54.), Öyvind Leonhardsen, Paul Ince, Steve McManaman – Michael Owen, Karl-Heinz Riedle féle Pool Ince (2), Owen és Leonhardsen góljával nagyon elverte az Alexander Manninger – Lee Dixon, Stephen Bould, Matthew Upson, Gilles Grimandi – David Platt, Ray Parlour (Patrick Vieira, 65.), Stephen Hughes, Boa Morte – Ian Wright (Nicolas Anelka, 65.), Christopher Wreh (Alberto Méndez, 70.) féle Arsenalt.

6. perc Majdnem vezet a Pool, de Robertson beadását lesről teszi a jobb alsóba az ötösről van Dijk.

4. perc Roberston beadását Tierney elhalássza Szalah elől, a landa a léc aló perdülne, de figyel Martínez.

2. perc Robertson beadását elhalássza Firmino elől Holding.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak fehér mezben és piros nadrágban, a vendégek tiszta vörösben.

El-Neni 2019 tavasza óta játszik ismét az Arsenalban.

Egy kis örökmérleg: 229 mérkőzés, 79 londoni és 88 liverpooli sikerrel, 296, ill. 332 rúgott góllal.

1964, Geoff Strong

A hazaiaktól Mesut Özil, Callum Chambers, Shkodran Mustafi, Mattéo Guendouzi és Gabriel Martinelli sérült. A vendégektől Trent Alexander-Arnold, J. Matip, A. Oxlade-Chamberlain és Jordan Henderson maródi.

A két csapat elmúlt tíz egymás elleni meccsén egyszer fordult elő, hogy két gólnál kevesebb született, ezeken a találkozókon összesen 52 találat esett, ebből tíz az októberi Ligakupa-nyolcaddöntőben (5–5), amelyet tizenegyesekkel a Pool nyert meg.

A Szuperkupa-mérkőzések arra is jók, hogy az érkezők megmutassák magukat, bár a két csapat egyelőre nem vitte túlzásba a keretfrissítést. A tavaly is visszafogottan erősítő Poolhoz eddig csak Konsztantinosz Cimikasz érkezett, de tőle még ne várjuk, hogy éles mérkőzéseken stabil kezdő legyen. A másik oldalon az FA-kupa-címvédő Arsenal bevetheti a St.-Étienne-től visszatérő William Salibát, s megszerezte a korábban kölcsönvett Pablo Marít és Cédric Soárest, no meg a Chelsea-től szerződése lejártával távozó Williant is.

„Megpróbáljuk megnyerni – idézi a német szakembert a Liverpool Echo. – Ez nem barátságos meccs, az Arsenallal játszunk, ettől még meglepődnék, ha csúcsformában lennénk. Hogy szeretnék-e élesben játszani két hét felkészülés során? Nem, viszont már egy ideje tudjuk, hogy ez a helyzet. Keményen dolgoztunk.”

A nézők nélküli stadion szomorú emlékeztető az elmúlt hónapok történéseire, illetve így még inkább edzőmérkőzés jellege lehet a találkozónak. Természetesen megvolt rá az oka, de a bajnoki címvédő Liverpoolt irányító Jürgen Klopp az előző évadban gyakorlatilag feláldozta a hazai kupasorozatokat, ám most azt mondta, nem veszik félvállról a Szuperkupát.

Az új idény hagyományos kezdőpontjaként azt is mondhatnánk, megmaradt a kupa szimbolizmusa, és a rendhagyó 2019–2020-as évad után a normalitáshoz visszatérést is jelenthetné, de ez azért nem
egészen így van. Egyrészt a mérkőzést egy héttel a BL-döntő után rendezik, másrészt nem a bajnoki rajt követi, hanem válogatott szünet. No meg a helyszínen alapvetően nyolcvanezer ember nézi ezt a találkozót, most viszont zárt kapuk mögött rendezik.

Szombaton az Arsenal és a Liverpool részvételével rendezik az angol Szuperkupát, a Community Shieldet, amely több mint százéves múltra tekinthet vissza. Az 1974 óta vált rendszeressé, hogy a bajnok és az FA-kupa győztese csap össze (vagy ha a kettő ugyanaz, a bajnoki második), mégpedig a Wembleyben, és ez számít a szimbolikus idénynyitónak. Ennek fényében akad, aki alig értékeli jobban egy felkészülési mérkőzésnél. Ezért igazából messzemenő következtetést sem vonhatunk le belőle, az elmúlt tíz évben például csak kétszer fordult elő, hogy a Szuperkupa nyertese szerezte meg a bajnoki címet.

Az angol futballidény az előző kiírás bajnokának és kupagyőztesének párharcával indul. A PL-ben csak a 8. helyen végző Arsenal kisebb csodát tett azzal, hogy az elődöntőben az esélyesebb Manchester Cityt, a döntőben pedig a Chelsea-t legyőzve hódította el az FA-kupát. A Liverpool 30 év után lett ismét aranyérmes az angol élvonalban. Ugyan az újraindulás után voltak gyengébb meccsei, de így is 18 ponttal előzte meg a második Manchester Cityt. A két fél a Szuperkupában legutóbb 2002-ben futott össze, 18 éve 1-0-ra a londoniak nyertek.
Arsenal–Liverpool 2017–2018: 0–4, 3–3, 2018–2019: 1–1, 1–5, 2019–2020: 1–3, 2–1 Összesített mérleg: 7–9–7