NFL: ráadásos Vikings-siker a Saints ellen; kiszenvedte a Seahawks

2020.01.06. 01:56
Az újonc D. K. Metcalf volt a Seahawks egyik kulcsfigurája (Fotó: Getty Images)
A tengerentúli profi amerikaifutball-liga (NFL) idei rájátszásának harmadik meccsén a Minnesota Vikings hosszabbításban 26–20-ra győzött a New Orleans Saints vendégeként. Az éjszakai összecsapáson a Seattle Seahawks 17–9-re nyert a Philadelphia Eagles ellen.

NFL, RÁJÁTSZÁS
NFC

New Orleans Saints–Minnesota Vikings20–26 (3–3, 7–10, 0–7, 10–0, 0–6) – hosszabbítás után
Philadelphia Eagles–Seattle Seahawks 9–17 (0–3, 3–7, 6–7, 0–0)

Philadelphia Eagles–Seattle Seahawks

A házigazda Eaglesnél ott lehetett a pályán Carson Wentz fő fegyvere, a tight end Zach Ertz, ám a támadófal legjobbja, Lane Johnson bokasérülése miatt csak az oldalvonalról figyelhette társait. A másik oldalon ezzel szemben Jadeveon Clowney irányító siettető és Quandre Diggs söprögető is vállalni tudta a játékot.

A találkozó sokáig a támadóegységek tapogatózásáról szólt, a két offense az első drive-ban nem is tudott kifogni ellenfele védelmén. A Seattle öt perc után megszerezhette volna a vezetést, de Jason Myers 35 yardos mezőnygól-kísérletét blokkolni tudta a Philadelphia speciális egysége. A negyed végén már nem hibázott Myers, s 49 yardról felrakta a vendégek első pontjait a táblára. 0–3

Mindeközben elkezdhettek aggódni az Eagles szurkolói, Wentz ugyanis egy nagy ütés után besétált az öltözőbe alaposabb kivizsgálásra, az irányító helyén pedig a korábban már vissza is vonuló, majd visszatérő, 40 esztendős Josh McCown futott ki. A második negyed is leginkább a védelmekről szólt, McCown viszont a játékrész végén egy futásokkal és szép passzokkal tüzdelt sorozatában eljuttatta a Phillyt mezőnygól-távolságba, s Jake Elliott 46 yardról egyenlített. 3–3

Sokáig viszont nem örülhettek a hazaiak, Wilson a kétperces drive-jában több nagy játékot is megcsinált, s a végén Marshawn Lynch öt yardról bevitte a labdát az Eagles végzónájába, ami után a Seattle 10–3-mal vonulhatott a félidőre.

A harmadik negyedet a Sasok kezdték, első támadásában McCown több jó passzt is összehozott, s a sorozatot mezőnygóllal zárta le az alakulat (6–10), válaszként a Seahawks szekere is beindult, Wilson 53 yardos bombával kínálta meg az újonc D. K. Metcalfet, amivel a vendégek 17–6-ra elhúztak. A folytatásban az Eagles ismét felrakott három pontot (17–9), ezzel kezdték meg a csapatok a negyedik negyedet.

Közben biztossá vált, hogy Wentz agyrázkódás miatt már nem jöhet vissza. A veterán McCownra nagy feladat várt hat perccel a vége előtt, amikor egy negyedik kísérletnek ment neki a Philly, de a futó Miles Sanders kulcspillanatban elejtette a labdát, amit így megkapott a Seahawks.

A találkozón nagyszerűen teljesítő Eagles-védelem sokadszor is puntra kényszerítette Wilsonékat. Az órán mindössze négy perc volt, McCown hosszú passzt eresztett meg, aminél a védő szabálytalankodott az elkapóval szemben, így a Philadelphia villámgyorsan a Seahawks vörös zónájában találta magát – amikor a legjobban kellett volna, akkor viszont megakadt a támadás, előlépett a vendégek védelme, amely a 7. sackjével feltette a koronát teljesítményére.

A Seattle-nek egy first downt kellett összehoznia, ami a harmadik kísérletre sikerült is, amivel a Seahawks 17–9-re megnyerte a mérkőzést, s bejutott az NFC konferencia-elődöntőjébe, ahol a második kiemelt Green Bay Packersszel csaphat össze.

Taysom Hill (7) hiába remekelt, kikapott a Saints (Fotó: nfl.com)

New Orleans Saints–Minnesota Vikings

A Minnesota Vikings számára nem indult jól a New Orleans Saints elleni mérkőzés, ugyanis a vendégek rögtön az első drive-ban elveszítették a labdát, a hazai védelem fumble-t ért el, így az ellenfél 37 yardos vonaláról indulhattak Drew Breesék. A Vikings védelme azonban mezőnygólon tudta őket tartani, de Wil Lutz 29 yardos, sikeres kísérletével így is megszerezte a vezetést a Saints. 3–0

Mondhatjuk, a Vikings olcsón megúszta a korai labdavesztést, mert a második támadásvezetése során Dan Bailey 50 yardos mezőnygóllal egyenlített. 3–3

A második negyedben aztán a meccs első igazán nagy játékát a Saints mutatta be: Brees helyett Taysom Hill passzolt, és az 50 yardos átadást Deonte Harris elkapta, majd Alvin Kamara négyyardos futással TD-re is váltotta a támadást. 10–3

A Vikings ezután eljutott a Saints egyyardosáig, de nem jutott be a célterületre, így Bailey újabb mezőnygóljával 10–6-ra zárkózott fel a vendégcsapat, egyenlíteni nem tudott. Két perccel a második negyed vége előtt azonban Anthony Harris interceptiont produkált azzal, hogy elkapta Brees hosszú passzkísérletét, így a Minnesota visszaszerezte a támadás lehetőségét, és élt is vele – Dalvin Cook ötyardos futásával fordított. 10–13

Az eseménydús második negyed végén Deonte Harris remek visszahordásának köszönhetően még eljutott mezőnygól lehetőségig a Saints, de Lutz 43 yardról mellé rúgta.

Brees eladott labdája minden fronton zavart okozott a Saintsnél. Az irányító és a rúgó után a harmadik negyedben a védelem is bemutatott egy nagy hibát, amikor üresen hagyta Adam Thielent, aki Kirk Cousins 34 yardos passzával TD-közelbe hozta a Vikingst. A támadás végénDalvin Cook egy yardról meg is futotta a második TD-jét a meccsen (a játékvezetők úgy látták, elérte a vonalat, és nem volt képi bizonyíték ennek az ellenkezőjére). 10–20

SZAVAZÁS

Melyik csapat nyeri meg az 54. Super Bowlt?

KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!

A Saintsnek nem sok jót ígért az a statisztika, amely szerint Brees a rájátszásban a korábbi négy alaklomból egyszer sem tudta győzelemre vezetni csapatát, amikor vesztes állásból kellett elkezdeniük az utolsó negyedet. Ezzel együtt a játékrész elején Brees TD-passzával, illetve Hill 20 yardos elkapásával gyorsan szorossá tette a meccset a New Orleans. 17–20

Hill a folytatásban is nagyon jól játszott, az elkapás után futásban is jeleskedett, de hiába termelte a yardokat, bő négy perccel a vége előtt Brees elejtette a labdát (fumble). Ezután volt egy játék, amelyben a hazaiak szereztek labdát és vissza is hordták TD-re, de utólag megváltoztatták a pályán hozott döntést, mert egyértelműen látszott, a labdavesztés előtt már leért a Vikings játékosa.

A Minnesota nem tudott pontokat csinálni, így a hajrában a Saints a győzelemért támadhatott, de csak mezőnygóltávolságig jutott, viszont Lutz a korábbi rontása után ezúttal messzebbről, 49-ről nem hibázott, így jöhetett a hosszabbítás – a 37. a rájátszások történetében. 20–20

A ráadásban jött a rájátszásban még győzelem nélküli Kirk Cousins pályafutásának egyik legfontosabb dobása – a 43 yardos passzt elkapta Thielen, amivel közvetlen a célvonal elé jutott a Vikings, majd harmadik és gólnál Kyle Rudolph elkapta Cousins 4 yardos passzát, így a vendégek győztek, és készülhetnek az NFC elődöntőjére a San Francisco ellen. 20–26

Cousins 31 passzkísérletéből 19 volt jó, ez 242 yardot eredményezett, Brees 33 passzából 26 ért célt, ami 208 yardot jelentett, viszont Cousinsszal ellentétben volt egy eladott labdája. A vendégektől ki kell még emelni a 129 yardot elkapó Thielent és a 94 yardot, benne két TD-t futó Dalvin Cookot.