NFL: a legendák az ifjú titánok ellen – már csak kettő maradhat!

2019.01.19. 15:04
Drew Breesék 45–35-re nyertek az alapszakaszban a Rams ellen – jön az újabb hazai győzelem? (Fotó: Getty Images)
Vasárnap este már a konferenciadöntőket rendezik a tengerentúli profi amerikaifutball-bajnokságban (NFL), a nagy kérdés, hogy a legendák (Tom Brady, Drew Brees) és az ifjú titánok (Patrick Mahomes, Jared Goff) csapatai közül melyek maradnak talpon.

A TÁMADÓK NYERIK A BAJNOKSÁGOT? REVANSOKRA VÁRVA!

Érdekesség, hogy a konferenciák elődöntőjében mindegyik hazai csapat nyert, így a négy legjobb támadócsapat, a Chiefs (35.3 pont meccsenként), a Rams (32.9), a Saints (31.5) és a Patriots (27.2) jutott be a főcsoportdöntőkbe.

További pikantériára ad okot, hogy mindkét párosítást megrendezték már az alapszakaszban is, akkor a rutinos irányítók által vezetett hazai csapatok győztek – méghozzá igencsak pontzáporos mérkőzésen: a New England Patriots pedig 43–40-ra verte meg az addig hibátlan Kansas City Chiefst, a New Orleans Saints pedig 45–35-re legyőzte a mezőnyben utolsóként veretlen Los Angeles Ramset

A 6. fordulóban a Patriots sikerének fő kulcsa az volt, hogy ellenfelénél lényegesen többet birtokolta a labdát (36 perc és 9 másodperc, szemben a Kansas City 23 percével és 51 másodpercével), sokkal több sikeres első kísérlete volt (31–18), ahogyan a futott yardokat tekintve is masszív volt a differencia (173–94).

A RUTIN ÉS A FIATALOS LENDÜLET

Az AFL és az NFL 1970-es egyesülése óta a kedden 40. születésnapját ünneplő Drew Brees a harmadik legidősebb irányító, aki konferenciadöntőben szerepel a csapatával, nála csak Brett Favre (2009-ben 40 évesen és 106 naposan) és Tom Brady játszott idősebben a Super Bowl előtti utolsó lépcsőn, utóbbi speciel tavaly (40 éves és 171 napos) és idén (41 éves és 170 napos) is új csúcsot állított fel.

A túloldalon két lényegesen fiatalabb irányító lép pályára, hiszen Jared Goff 24 éves, Patrick Mahomes pedig csupán 23.

A vegasi bukiknál a Chiefs hárompontos favoritként kezdte a hetet, ezzel megszakadt Tom Brady 67 meccses szériája (a rájátszásbeli meccseket is beleszámolva), amelyen a New England Patriotsra fizettek kisebb összeget.

A New England és a Kansas City 83 pontos meccset játszott az alapszakaszban egymással (Fotó: Getty Images)

A PATRIOTS ÁLLANDÓ VISSZATÉRŐ – A TÖBBIEK KEVÉSBÉ

A tapasztalat mindenesetre a Hazafiaknál lesz, hiszen az egymást követő nyolcadik évben jutott be a konferenciadöntőbe a Patriots, ez természetesen rekord, a korábbi csúcsot a Raiders tartotta – öttel...

SZAVAZÁS

Ön szerint melyik csapat nyeri meg az NFL 2018-as idényét?

KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!

Tom Brady a 17. teljes idényéből a 13. konferenciadöntőjébe jutott, ez azt jelenti, hogy 76.5 százalékban jutott be a Super Bowl előtti utolsó állomásra. Viszonyításképpen: az egy idényen belüli legjobb passzpontosságot ebben az idényben megdöntő Brees 74.4 százalékkal passzolt, LeBron James 68.2 százalékkal büntetőzik ebben a kiírásban, a 2018-as világbajnokságon pedig 70.6 százalékban született gól tizenegyesből (beleértve a kieséses szakasz meccsvégi párbajait is).

A New Orleans Saints a 2006-os és a 2009-es idény után harmadszor jutott be az NFC-döntőbe, előbbinél a Bears otthonában 39–14-re kikapott, utóbbinál viszont a Vikings ellen (fentebb említett Favre-csúcsnál), hosszabbításban 31–28-ra nyert, majd az Indianapolis Coltsot legyőzve bajnok lett.

A Kansas City 17906 nappal ezelőtt játszott legutóbb Super Bowlt, azon csapatok közül, amelyek legalább egy Super Bowlban részt vettek csupán a Jets vár régebb óta az újabb fináléra, a New York-i csapat 18270 napja volt legutóbb a nagydöntőben. Az 1969-es idényben csúcsra érő Chiefs azóta csupán egyszer, az 1993-as kiírásban jutott be a konferenciadöntőbe, akkor a New Englandhez hasonlóan az AFC Keleti csoportjában lévő Buffalo Billstől 30–13-ra kikapott a Joe Montana vezette gárda.

Előbbi kettőnél lényegesen többször jutott el eddig a pontig a Rams, 1974 és 1979 között ötször is, igaz, ebből csak egyszer játszhatott végül Super Bowlt – azt pedig elbukta a Steelers ellen. Az 1985-ös és az 1989-es idényben ugyancsak a konferenciadöntő jelentette a végállomást, a jég a St. Louisba költözéssel tört meg, az 1999-es idényben a Titans legyőzésével. Két évvel később újra döntőzhetett a gárda, de akkor kikapott az elsőbálozó Tom Brady vezette Patriotstól, azóta pedig először jutott az NFC döntőjébe. A mérleg így nem túl fényes 3–6, de abba mindenképpen kapaszkodhatnak a szurkolók, hogy a legutóbbi két alkalom jól sikerült a Kosoknak.

2011 Rams–Saints 31–21
A Saints és a Rams 75 meccset vívott eddig egymással, és eddig 41–34-re vezet utóbbi, viszont az eddigi egyetlen rájátszásmeccsen 31–28-ra a New Orleans nyert – és legutóbb 2009-ben volt rá példa, hogy ebben a párharcban a vendégcsapat nyerjen, akkor a Saints győzött.

A Rams legutóbb 2007. november 11-én nyert a New Orleans otthonában, akkor 37–29-re (bár az eredmény szoros meccset sejtet, a Rams már 34–7-re is vezetett a negyedik negyedben, és csak fél perccel a vége előtt jött fel mínusz 16-ról mínusz nyolcra a házigazda).

*a 2015-ös idény rájátszásában
Tom Brady a Philip Rivers vezette Chargers ellen 8–0-ra javította a mérlegét, viszont a Chiefs ellen lényegesen szerényebb a mutató: az alapszakaszban a mostani sikerrel 5–3, összességében pedig 6–3. A Chiefs ennek ellenére vezet, 36 meccsen 18-szor nyert, 15-ször kikapott és háromszor ikszelt. A rájátszásban egy meccsük volt, a fentiekből kitalálható, hogy akkor viszont a Patriots nyert.

Az viszont kevésbé pozitív a Hazafiak számára, hogy a legutóbbi négy találkozásból háromszor is legalább 40 pontig jutottak a Főnökök. Egy újabb pontzápor már csak azért is végzetes lehetne a New England szempontjából, mert a Chiefs már 34 meccs óta nem engedett 30 pontot hazai pályán. A második legjobb sorozat? A Jaguars 16 meccses szériája (a dobogóra még a Cowboys 12-es sorozata fér fel)...

BÁTOR JÓSKA

A Colts nem bírt a Chiefsszel, bár a tippel maximum 44 pont egészen ült (31–13), Riversnek nem lett több yardja (331–343), mint Bradynek és bár a TD-kben végül (3–1) jobban zárt, a New England simán nyert. Nick Folesék menetelése valóban véget ért, a Rams pedig nyert (viszont 25 pont felett zárt). Három továbbjutó azért meglett.

A konferenciadöntőkben minden adott a rengeteg ponthoz, az NFC-ben lesz is vagy 60 megint, az AFC-ben viszont a nagy fagyban 50 alatt maradnak a felek. Jóska szerint a korelnökök döntője jön – igaz, ő szeptember óta ezt hajtogatja.

TIPPELDE

Herczeg Ádám továbbra is szárnyal, 8–0-val áll a rájátszásban és növelte előnyét az összetettben. Rajta kívül Kovács Sándor és Nagy-Pál Tamás is hibátlanul zárta az előző fordulót. Az új kör jó tippjei már 4 pontot érnek.